Արդեն 4 տարի է, ինչ արցախյան Տիգրանակերտում հնագիտական պեղումներ են անցկացվում, որոնք այս տարի վերսկսվեցին հունիսի 16-ին եւ կտեւեն մինչեւ օգոստոսի 25-ը:
Աշնանը կներկայացվեն արված բացահայտումներն ու պեղումների արդյունքները, իսկ երեկ արցախյան արշավախմբի ղեկավար, պատմական գիտությունների դոկտոր Համլետ Պետրոսյանը ներկայացրեց հուշարձանի ու հատկապես պեղումների ժամանակ 3 մ խորության վրա հայտնաբերված 4-րդ դարի եկեղեցու պահպանման խնդիրը:
2009թ. ԼՂՀ կառավարությունը 35 մլն դրամ է հատկացրել «Տիգրանակերտ» պետական պատմական արգելոցի պեղումների ու վերականգնման համար:
Գտածոներն մինչ օրս պահպանվում են Երեւանի պետական համալսարանի հնեաբանական լաբորատորիայում, որտեղ վերականգնողական աշխատանքներ են տարվում :
Ինչպես հաղորդել է Համլետ Պետրոյանը, ԼՂՀ իշխանությունները մտադիր են թանգարանի վերածել Փանախ խանի ամրոցը (18 դար), ինչն, ըստ հնագետների, աննպատակահարմար է:
Տիգրանակերտը անտիկ դարաշրջանի քաղաք է, որն Արցախում հիմնել է հայ թագավոր Տիգրան Մեծը (95-55թթ. մ.թ.ա):

7 Июль 2009 - 18:19 AMT
Уже 4 года как в арцахском Тигранакерте ведутся археологические раскопки, которые в этом году возобновились 16 июня и продолжатся до 25 августа.
Осенью будут представлены сделанные открытия и результаты раскопок, а вчера руководитель арцахской экспедиции, доктор исторических наук Гамлет Петросян представил проблему сохранения памятника и особенно найденной во время раскопок церкви 4 века, которая находятся на глубине 3 метров.
В 2009 году правительство Нагорно-Карабахской Республики выделило 35 мл драмов на раскопки и восстановление Государственного исторического заповедника “Тигранакерт”.
Находки изначально и до сегодняшнего дня хранятся в археологической лаборатории Ереванского государственного университета, где и проводятся реставрационные работы.
Как сообщил Гамлет Петросян, власти НКР намерены крепость Панах хана (18 век) превратить в музей, что, по мнению археолога, нецелесообразно.
Тигранакерт – античный город, который обосновал в Арцахе армянский царь Тигран Великий (95-55 гг до н.э.).