9 Հուլիս 2009 - 11:36 AMT
Բուլղար լրագրող Ցվետանա Պասկալեւան վերադարձել է Հայաստան եւ անցել պրոֆեսիոնալ աշխատանքի: Հայկական հեռուստատեսությունում նա վարում է իր երրորդ հեղինակային ծրագիրը` արդեն երկու ամիս է ինչ «Ճառագայթ» հաղորդումն եթեր է դուրս գալիս «Արարատ» հեռուստաալիքով:
Ցվետանա Պասկալեւան պայքարի նոր ճակատ ունի` սոցիալական խնդիրների լուսաբանում: «Կարծում եմ, Հայաստանում սոցիալական խնդիրների լուսաբանման կարիք կա: Հենց դա է իմ նպատակը, ես կարծում եմ, որ այդպիսով կարող եմ օգնել սոցիալապես անապահով մարդկանց ինտեգրվել հանրությանն ու լուծել իր խնդիրները»,-ասել է Ց.Պասկալեւան մամլո ասուլիսում:
Ցվետանա Պասկալեւան 1991-1994-ին լինելովԼեռնային Ղարաբաղում, լուսաբանել էարցախյան հերոսամարտը, Ղարաբաղի հիմնախնդիրըներկայացրել միջազգային հանրությանը: Նա առաջին արտասահմանցի լրագրողն է, որ «Օղակ» գործողության ժամանակ եղել է Շահումյանի շրջանում, հայ բնակչության դեմ կատարվող բռնարարքների, տեղահանության վերաբերյալ պատրաստել ռեպորտաժներ, դրանք ցուցադրել տարբեր երկրներում: Ռազմաճակատի թեժ կետերից հեռուստահաղորդումներ է պատրաստել CNN, NBC, բուլղարական ազգային, ռուսական, գերմանական, ֆրանսիական Antene-2 հեռուստաընկերությունների եւ Ռոյթեր գործակալության համար:
1991-1995-ին նկարահանելէ«Հույսիբարձունքներ» (1991), «Կլինի՞առավոտՂարաբաղում» (1992), «Իմթանկագինողջերեւ մեռածներ»(1993), «Ղարաբաղիվերքերը» (1994), «Իրենցհողիզինվորները» (1994), «Անդորր» (1995) ֆիլմերը,որոնք արժանացելենԺնեւի(1992), Հոլիվուդի (1993), Օհայոյի, Վերմոնտի (ԱՄՆ, 1994) միջազգային կինոփառատոների մրցանակների: 2001-ին նկարահանել է Շուշիի ազատագրմանը նվիրված «Ոգի եւ հավատ» փաստավավերագրական ֆիլմը: Ցվետանա Պասկալեւան 1993-94-ին ԱՄՆ-ի Կոնգրեսում, Կանադայի խորհրդարանում, ՄԱԿ-ում, «Միջազգային համաներում» եւ այլ կազմակերպություններում ցուցադրել է իր ֆիլմերը, ելույթներ ունեցել ի պաշտպանություն արցախահայության ազատագրական պայքարի: Ադրբեջանի իշխանությունները Պասկալեւային 3 անգամ հեռակա կարգով դատապարտել են մահապատժի:

Болгарская журналистка Цветана Паскалева вернулась в Армению и занялась своей профессиональной работой. Она ведет свою третью авторскую передачу на армянском телевидении: уже два месяца как передача “Луч” выходит в эфир телеканала “Арарат”.
На этот раз у Цветаны Паскалевой новый фронт войны – освещение социальных проблем населения Армении.
“Очевидно, что в Армении есть необходимость освещения социальных проблем. Именно это и является моей целью, так как я думаю, что таким образом смогу помочь социально незащищенным людям интегрироваться в общество и решить свои проблемы”, – сказала Цветана Паскалева на состоявшейся сегодня пресс-конференции.
Цветана Паскалева – известный болгарский журналист, режиссер, сценарист и оператор своих фильмов, член Международной Ассоциации Кинодокументалистов (Лос-Анджелес). С мая 1991 г. снимала документальные фильмы о межнациональном конфликте армян Нагорного Карабаха и Азербайджана. Сняла 7 фильмов о Карабахе: “Высоты, надежды”” (1991 год), “Будет ли утро над Карабахом” (1992), “Дорогие мои, живые и мертвые” (1993), “Раны Карабаха” (1994), “Солдаты своей земли” (1994), “Затишье” (1995), “Вера и дух” о взятии Шуши (2001 год). С 1995 года работала на армянском телевидении как режиссер и ведущий русскоязычной передачи о Карабахе “Дорогие мои, живые и мертвые”, которая была закрыта в 1997 года по приказу тогда президента Армении Левона Тер-Петросяна. С 1998 года Цветана Паскалева стала вести новую программу “Аспект”, которую постигла та же участь – ее закрыли в 2000 году.