9 Հուլիս 2009 - 13:48 AMT
Հայաստանը պետք է հակազդի այլատյացության ու հայատյացության դրսեւորումներին, անկախ նրանից, թե որ երկրում եւ ինչ մակարդակով է դա կատարվում, այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է նորաստեղծ «Այլատյացության կանխարգելման նախաձեռնություն» կազմակերպության համակարգող խորհրդի անդամ, ArmenianHouse.org. էլեկտրոնային գրադարանի տնօրեն Կարեն Վրթանեսյանը: Իր առաքելությունն իրականացնելու համար, կազմակերպությունը մտադիր է առաջին հերթին համագործակցել նմանատիպ կազմակերպությունների հետ իսկ հետո շփումներ հաստատել ՀՀ ԱԳՆ-ի հետ:
Ինչպես հաղորդել է Վրթանեսյանը, վերջին տարիներին այլատյացությունն արտահայտվում է ոչ միայն Ադրբեջանում, Վրաստանում, Թուրքիայում, ցավոք ՌԴ-ում, այլ նույնիսկ ԱՄՆ-ոն, որտեղ, կարծես թե նման բան հնարավոր չէ:
Վրթանեսյանն ասել է, որ կազմակերպությունը մտադիր է նման դեպքերի համակարգված ու մշտական դիտարկում անցկացնել եւ վերլուծել, հասնելով նրան, որ մեղավորները պատժվեն: Հայատյացության դեպքերը չպետք է անհետեւանք մնան եւ մեղավորները պետք է պատժվեն, ինչն աստիճանաբար կբերի նման երեւույթների նվազեցմանը:
Կ.Վրթանեսյանը կանգ առավ Ստրասբուրգում ԵԽԽՎ ամառային նստաշրջանում հայատյացության դրսեւորման վրա, երբ ադրբեջանցի Գանիրա Փաշաեւան անհիմն կերպով բազում հանցագործությունների համար մեղադրեց հայերին: Նա ափսոսանքով նշեց, որ հայկական պատվիրակությունը անհապաղ չարձագանքեց: Այդ առնչությամբ կազմակերպությունը մտադիր է պարզաբանումների համար դիմել ԱԳՆ:
Ֆինանսավորման աղբյուրների մասին հարցին ի պատասխան, Վրթանեսյանն ասաց, որ Ադրբեջանում հակահայ քարոզչությունը ֆինանսավորվում է բարձր պետական մակարդակով, ինչպես նաեւ գործարարների կողմից, ինչը ցավոք, չես ասի Հայաստանի մասին: Սակայն կազմակերպությունը կգործի ցանկացած դեպքում:

Армения должна противодействовать проявлениям ксенофобии, и в частности, армянофобии, независимо от того, в какой стране и на каком уровне это происходит, заявил сегодня на встрече с журналистами член Координационного совета новообразованной организации «Инициатива по предотвращению ксенофобии», директор электронной библиотеки ArmenianHouse.org Карен Вртанесян. Для реализации своей миссии, организация намерена в первую очередь наладить сотрудничество с аналогичными международными организациями и затем установить контакты с МИД Армении.
Как сообщил журналистам Карен Вртанесян, в последние годы ксенофобия часто проявляется не только в Азербайджане, Грузии, Турции, и, к сожалению, в России, но также в США, где подобное казалось бы невозможно. Он привел факт жестокого убийства по национальному признаку армянина в РФ, а также недавние армянфобские заявления американского радиоведущего.
Карен Вртанесян сообщил, что для предотвращения подобных явлений, организация намерена осуществлять систематизированный и постоянный мониторинг и анализ таких случаев, добиваться наказания виновных, а при необходимости организовать акции гражданского давления, что в конечном счете, поможет постепенно привести к сокращению проявлений ксенофобии.
Карен Вртанесян остановился на вопиющем случае армянофобии, произошедшем во время выступления азербайджанского депутата Ганиры Пашаевой с трибуны ПАСЕ на летней сессии в Страсбурге, где она совершенно необоснованно обвинила армян в многочисленных преступлениях. Вртанесян выразил сожаление, что армянская делегация не отреагировала немедленно на это «позорное выступление», и подчеркнул, что оно не должно было остаться для азербайджанского парламентария без последствий. В этой связи «Инициатива против ксенофобии» намерена обратиться в МИД Армении за получением соответствующего отзыва.
Отвечая на вопросы журналистов об источниках финансирования, Вртанесян констатировал, что в Азербайджане антиармянская пропаганда финансируется на самом высоком государственном уровне, а также частными бизнесменами, чего к сожалению, нельзя сказать об Армении. Однако участники данной инициативы намерены осуществлять свою деятельность в любом случае.