10 Հուլիս 2009 - 12:07 AMT
2008թ. ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանության գրասենյակը 1768 բողոք է ստացել Երեւանի բնակիչներից, իսկ 2009թ. նույն ժամանակահատվածում բողոքների քանակը 1833 էր, այսինքն այս տարի դրանց թիվն աճել է 27 տոկոսով: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՀ օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, բողոքների քանակով առաջին տեղում ՀՀ ոստիկանությունն է, հաջորդում է կրթության ու գիտության նախարարությունը, Երեւանի քաղաքապետարանը, դատարանները, աշխատանքի ու սոցիալական հարցերի նախարարությունը: Հարությունյանը նշել է, որ հազվադեպ չեն այն դեպքերը, երբ քաղաքացիները ոստիկանության դեմ իրենց բողոքները ետ են վերցնում: «Մենք ենթադրում ենք, որ մարդկանց վրա ճնշում է գործադրվել, թեեւ նրանք չեն խոստովանում»,-ասել է օմբուդսմենը:
Հարությունյանը նաեւ կարծիք է հայտնել, որ քաղաքում պաշտոնյաներն ամենուրեք չարաշահում են իրենց դիրքերը, ոստիկանությունում մարդկանց սահմանվածից ավել են պահում: Ընդ որում Հարությունյանը, պատասխանելով Աբովյան փողոցում տեղի ունեցած միջադեպի մասին հարցին, ընդգծել է, որ գործը մանրակրկիտ ուսումնասիրության կարիք ունի, քանի որ լրջորեն տուժել է ոստիկաններից մեկը, որն այժմ վերակենդանացման բաժնում է:

В 2008 году в офис Защитника прав человека РА от жителей Еревана поступило 1768 жалоб, а за этот же период 2009 года количество жалоб составило 1833, то есть в этом году их число возросло на 27%. Об этом заявил на пресс-конференции Омбудсмен РА Армен Арутюнян.
По его словам, на первом месте по количеству жалоб находится Полиция Армении, за ней следуют Министерство образования и науки, мэрия Еревана, суды и Министерство труда и социальных вопросов. Арутюнян отметил, что нередки случаи, когда граждане забирают свои жалобы на полицию обратно. «Мы предполагаем, что на людей оказывается давление, хотя они не признаются в этом»,- отметил омбудсмен.
Арутюнян также высказал мнение, что в городе царит чиновнический беспредел, отметив, что полиция злоупотребляет своими полномочиями, задерживая людей в участках дольше дозволенного. При этом Арутюнян, отвечая на вопросы журналистов об инциденте на улице Абовяна, связанного с активистами Армянского национального конгресса и задержанием одного из них, подчеркнул, что дело требует внимательного изучения, поскольку серьезно пострадал один из полицейских, который оказался в реанимации.