«Հմտություններն աշխատանքում» շարադրությունների մրցույթն ուղղված է ուսանողների ու աշխատատուների միջեւ փոխադարձ կապի հաստատմանը, ինչպես նաեւ ՀՀ-ում միջին պրոֆեսիոնալ կրթության զարգացմանը, Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Բրիտանական խորհրդի «Հմտություններ աշխատանքում» մրցույթի հայկական ծրագրի ղեկավար Նարեկ Թովմասյանը: «Մրցույթն ուղղված է երիտասարդների խրախուսմանը, նրանց ձեռնարկատիրական հմտությունների զարգացմանը, ինովացիաների ներգրավմանը` աշխատատուների անմիջական մասնակցության շնորհիվ»,-ասել է նա:
Ըստ Թովմասյանի, մրցույթին կարող են մասնակցել միջին մասնագիտական կրթական հաստատությունների 15-18 տարեկան ուսանողները: Այս առնչությամբ, Թովմասյանը հավելել է, որ մրցույթի արդյունքում կընտրվեն լավագույն գործարար շարադրությունները, որոնց հեղինակները աշնանը կմասնակցեն մրցույթի երկրորդ փուլին` Ծաղկաձորի ազգային ճամբարում: «Կընտրվի լավագույն մասնակիցը, որը կմեկնի Սերբիա միջազգային մրցույթին մասնակցելու նպատակով»,-ասել է: Թովմասյանը հաղորդել է, որ մրցույթն անց է կացվում արդեն երկրորդ անգամ (առաջինը Սոֆիայում էր), մրցույթի հովանավորն է «ԱրեմնՏելը», որն առաջարկել էր մրցույթի վերնագիրը. «Ինչ կանեի, եթե ես լինեի «ԱրմենՏելլի» տնօրենը»: Բացի այդ, մրցույթի մասնակիցները կկարողանան հմտությունները զարգացնել ընկերությունում:
Ինչպես նշել է Թովմասյանը, մրցույթն անց է կացվում Հարավարեւելյան Եվրոպայի ու Մեծ Բրիտանիայի 10 երկրներում:
Իր հերթին «ԱրմենՏելի» գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն կարեւորեց նման մրցույթի անցկացումը, որը թույլ կտա «այլ տեսանկյունից» նայել բիզնեսին: «Սա շատ վառ, ոչ ստանդարտ, կրեատիվ մրցույթ է, որը թույլ է տալիս այլ տեսանկյունից, երիտասարդների աչքերով նայել մեր բիզնեսին»,-ասել է նա: Կլիմկոն ընդգծել է, որ Հայաստանն այն երկիրն է, որն ավանդաբար մեծ ուշադրություն է դարձրել կրթությանը: «ԱրմենՏելի» գլխավոր տնօրենը հավելել է նաեւ, որ ընկերությունը միշտ հետեւողական կլինի հանրապետությունում կրթության զարգացմանը միտված իր քաղաքականության մեջ:
«Հմտություններն աշխատանքում» մրցույթը մի շարք ազգային ու միջազգային մրցույթներ են, որ անց են կացվում Հարավարեւելյան Եվրոպայի երկրներում: Մրցույթի առաջին փուլը 2009/2010թթ. ներառում է բիզնես-շարադրություն միջին կիրթական հաստատությունների ուսանողների համար (15-18տ.):
Մրցույթի կազմակերպիչներն են Բրիտանական Խորհուրդի (British Council) հայաստանյանգրասենյակը, «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» կազմակերպությունը, ՀՀ Կրթության եւ գիտության նախարարությունը եւ «ԱրմենՏել» ընկերությունը:

Конкурс сочинений «Навыки в работе» направлен на установление взаимосвязей между студентами и работодателями, а также на развитие среднего профессионального образования в Армении, сообщил журналистам на пресс-конференции в Ереване руководитель армянской программы «Навыки в работе» Британского совета Нарек Товмасян. «Конкурс направлен на поощрение молодежи, на развитие их предпринимательских навыков и умений, направленных на привлечение инноваций, благодаря непосредственному привлечению работодателей», – сказал он.
По словам Товмасяна, в конкурсе могут принять участие студенты учреждений среднего профессионального образования Армении в возрасте от 15 до 18 лет. В связи с этим Товмасян добавил, что по результатам конкурса будут выбраны лучшие бизнес-сочинения, авторы которых примут осенью участие во втором этапе в национальном лагере в курортном городе Цахкадзор. «Будет выбран самый лучший участник, который поедет в Сербию для участия в международном конкурсе», – сказал он. Товмасян сообщил, это конкурс проводится уже второй раз (первый проходил в Софии), его спонсором является «АрменТел», который предложил тему конкурса: «Чтобы я сделал, если бы был директором «АрменТела». Кроме этого, победители конкурса пройдут стажировку в компании.
Как отметил руководитель армянской программы «Навыки в работе», этот конкурс является международным, он проводится в 10 странах Юго-Восточной Европы и Великобритании.
В свою очередь генеральный директор компании «АрменТел» (торговая марка Beeline) Игорь Климко отметил важность проведения подобного конкурса, который позволит взглянуть на бизнес «под другим углом». «Это очень яркий, нестандартный, креативный конкурс, который позволит нам взглянуть на наш бизнес под другим углом, глазами молодежи», – сказал он. Климко особо подчеркнул, что Армения – это та страна, которая традиционно всегда уделяла особое внимание образованию. Генеральный директор «АрменТела» также добавил, что компания будет всегда последовательна в своей политике по содействию развития образования в республике.
Конкурс «Навыки в работе» – это ряд национальных и международных конкурсов, которые проводятся в 10 странах Юго-Восточной Европы. Первый этап конкурса «Навыки в работе» 2009/2010 г.г. включает в себя написание бизнес-сочинения для студентов (от 15 до18 лет) средних профессиональных учреждений Армении.
Организаторами конкурса «Навыки в работе» 2009/2010 г.г. являются армянский офис Британского совета, организация «Юношеские достижения Армении», Министерство образования и науки Армении и компания «Арментел» (торговая марка Beeline).