«Ոսկե ծիրանի» կինոփառատոնի ճանաչումը ցույց տվեց Հայաստանի փառատոնային կենտրոնի ստեղծման անհրաժեշտությունը: Եվ մենք հուսով ենք, որ հովանավորների ու կառավարության օգնությամբ մոտ ապագայում այդ հարցը կլուծվի»,-ասել է մամլո ասուլիսում փառատոնի նախագահ Հարություն Խաչատրյանը:
«Ոսկե ծիրան» կինոյի զարգացման հիմնադրամի եւ մշակույթի նախարարության հիմնած «Մանթաշյանի ասպետների» ոսկե եւ արծաթե մեդալներով փառատոնի շրջանակներում կպարգեւատրվեն մշակությի ոլորտի հովանավորները:
Իսկ «Մանթաշյանի ասպետների» ակումբի նախագահին կհանձնվի մեծ հայ բարերար Ալեքսանդր Մանթաշյանի արձանիկը:
«Մենք հուսով ենք, որ դա կնպաստի բարերարների մի շրջանակի ձեւավորմանը, որոնք պատրաստ են ֆինանսավորել խոշոր մշակութային նախագծեր, որոնք կարող են օգտագործվել նաեւ երկրի զարգացման համար»,-ասել է Հ.Խաչատրյանը:

“Становление и признание международного кинофестиваля “Золотой абрикос” показало необходимость создания в Армении фестивального центра. И мы очень надеемся, что с помощью меценатов и правительства в скором будущем этот вопрос решится”,- сказал на прошедшей сегодня пресс-конференции президент фестиваля Арутюн Хачатрян.
Основанными Фондом развития кино “Золотой абрикос” и Министерством культуры золотой и серебряной медалью “Рыцарь Манташян” в рамках фестиваля будут награждены меценаты культурной сферы.
А для президента клуба “Рыцарей Манташян” организаторы фестиваля приготовили статуэтку великого армянского мецената Александра Манташяна.
“Мы надеемся, что это будет способствовать формированию круга меценатов готовых финансировать крупные культурные проекты, которые могут быть использованы для развития страны”, – отметил Арутюн Хачатрян.