13 Հուլիս 2009 - 11:15 AMT
Երեւանի «Մոսկվա» կինոթատրոնում հուլիսի 12-ին հանդիսավոր կերպով բացվեց «Ոսկե ծիրան» VI միջազգային կինոփառատոնը:
Ըստ ավանդույթի, փառատոնի բացման արարողությունը սկսվեց ծիրանի օրհնության կարգով սբ.Զորավոր եկեղեցում: Այնուհետեւ տեղի ունեցավ «Առաջին շրջան» ֆիլմի պրեմիերան Ժան Ռենոյի մասնակցությամբ, որի պրոդյուսերն է հայտնի ֆրանսահայ կինեմատոգրաֆիստ Ալան Թերզյանը:
«Համոզված եմ, փառատոնի ողջ ընթացքը հագեցված է լինելու միմյանց լավ իմանալու, համամարդկաին արժեքները գնահատելու , կինոարվեստի հրաշքները վայելելու, Հայաստանը եւ Երեւանը մոտիկից ճանաչելու հնարավորությունը: Մենք բոլորս պատրաստ են աջակցելու, որ քաղաքի եւ փառատոնի հյուրերի առավելագույն հաճույք ստանան եւ իրենց հետ տանեն լավագույն տպավորությունները»,-ասել է Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը` ողջունելով մասնակիցներին ու հյուրերրին:
Փառատոնի բացման արարողությանը ներկա էր «Առաջին շրջան» ֆիլմի պրոդյուսեր, ֆրանսիական «Սեզար» կինոմրցանակի նախագահ Ալան Թերզյանը: «Իմ տատիկն ինձ սովորեցրել է վաղ արթնանալ, շատ աշխատել: Ջանադրաբար կատարելով նրա պատգամը տարիներ շարունակ, այսօր ինձ հաջողվեց կատարել նրա մեկ այլ ցանկություն` այցելել մեր պատմական հայրենիք` Հայաստան»,-բացման արարողությանն ասել է Ա.Թերզյանը:
«Ոսկե ծիրան» VI միջազգային կինոփառատոնն անցնում է Երեւանում հուլիսի 12-19-ը: Փառատոնային ծրագրում ընդգրկվել են 3 հիմնական մրցանակային ծրագրեր` վավերագրական կինո, խաղարկային կինո եւ հայկական համայնապատկեր: Իր հերթին, փառատոնի շրջանակներում կցուցադրվեն նաեւ հետեւյալ ծրագրերում ընդգրկված ֆիլմեր` ռեժիսորներ առանց սահմանի, Երեւանյան պրեմիերա, Հարգանքի տուրք, Վարպետներ, Նկարահանված է Հայաստանում, Մեկ օր Եվրոպայում, «Մարգարետ Միդ» փառատոնի ծրագիրը, եւ հետահայաց ցուցադրություններ: «Ոսկե ծիրանը» կներկայացնի 150 ֆիլմ շուրջ 53 երկրից:

13 Июль 2009 - 11:15 AMT
В ереванском кинотеатре “Москва” 12 июля состоялась торжественная церемония  открытия шестого Международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
Согласно сложившейся традиции церемония открытия фестиваля началась с торжественной службы благословения абрикоса в церкви Св. Зоравор. Далее состоялась ереванская премьера французского фильма «Первый круг» с участием Жана Рено. Продюсером фильма является знаменитый французский кинематографист Алан Терзян.
«Уверен, что  фестиваль позволит лучше узнать друг друга, еще  раз высоко оценить  общечеловеческие ценности и насладиться чудом под названием кинематограф. Мы готовы сделать все, чтобы гости столицы  и фестиваля унесли с собой наилучшие воспоминания о Ереване и Армении в целом», – сказал мэр Еревана Гагик Бегларян, приветствуя участников и гостей фестиваля.
На церемонии  открытия фестиваля присутствовал  продюсер фильма «Ближний круг», председатель французской кинопремии «Сезар» Алан Терзян. «Моя бабушка  всю жизнь нас учила вставать рано, работать много. Усердно исполняя ее наказ в течение многих лет, только сегодня мне удалось исполнить и другое ее указание: посетить нашу историческую родину – Армению», – на церемонии  открытия фестиваля сказал Алан Терзян.
Международный  кинофестиваль «Золотой абрикос» проходит в Ереване с 12 по 19 июля. В фестивальную программу вошли 3 основных конкурсных программы: документальное кино, игровое кино и Армянская панорама. В свою очередь, в рамках фестиваля пройдут показы фильмов, вошедшие в следующие программы: “Режиссеры без границ”, “Ереванская премьера”, “Дань уважения”, “Мастера”, “Снято в Армении”, “Один день в Европе”, Программа фестиваля «Маргарет Мид» и “Ретроспективы”.  “Золотой абрикос” в Ереване представит более 150 фильмов из 53 стран мира.