13 Հուլիս 2009 - 15:10 AMT
Այսօր Հայաստանի Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը մամլո ասուլիս էր հրավիրել, որտեղ ներկայացրեց Գրողների միությունում նախատեսվող բարեփոխումները:
Նրա խոսքերով, բարեփոխումների մի մասն արդեն իսկ իրականացվել է: Նախագահության կազմում ընդգրկվեցին երկու երիտասարդ գրողներ` Արքմենիք Նիոկողոսյանն ու Մհեր Բեհլերյանը: AGBU աջակցությամբ շարունակվում են նաեւ Գրողների միության հրատարակչության վերանորոգման աշխատանքները:
«Արդեն մշակվել են բազմաթիվ մշակութային ծրագրեր, որից մեկը կնպաստի նրան, որ հայ գրականությունը ներկայացվի տարբեր լեզուներով: Թարգմանությունները կիրականացվեն Երեւանի Բրյուսովի անվան Պետական Լեզվաբանական համալսարանի անմիջական աջակցությամբ»,-ասել է Անանյանը:
Սեպտեմբերին կնշվի Հայաստանի Գրողների միության 75-ամյակը, արդեն որոշված է հոբելյանական հանձնաժողովի կազմը:
«Ուշադրությունից դուրս մնացած հարցերը մենք կփորձենք լուծել միության 75-ամյակին նվիրրված միջոցառումների շրջանակներում»,-ասել է Լ.Անանյանը:

13 Июль 2009 - 15:10 AMT
Сегодня председатель Союза писателей Армении (СПА) Левон Ананян созвал пресс-конференцию, на котором он представил предстоящие реформы в СПА.
По его словам, некоторые из реформ уже осуществлены. В президиум СПА вошли два молодых писателя – Аркменик Никогосян и Мгер Бейлерян. А также при финансовой поддержке AGBU продолжаются ремонтные работы издательства СПА.
“Уже разработаны многочисленные культурные программы, одна из которых поможет представить армянскую литературу на разных языках. Перевод книг будет осуществляться при непосредственном содействии Ереванского Государственного Лингвистического Университета им. В. Брюсова”, – сказал председатель Союза писателей Армении.
В сентябре исполняется 75-летие СПА. Уже определен состав юбилейной комиссии.
“Оставшиеся без внимания вопросы мы постараемся решить в рамках мероприятий приуроченных к 75-летию Союза писателей Армении”,- отметил Левон Ананян.