14 Հուլիս 2009 - 15:44 AMT
«Տուն դարձիր» ծրագրին մասնակցելու համար 300 հայտ է ներկայացվել 14-25 տարեկան սփյուռքահայերից, հաղորդել է «սփյուռքի նախարարության «Տուն դարձիր» ծրագրի ղեկավար Ժենյա Ազիզյանը
«Տուն դարձիր» ծրագիրը մշակել է սփյուռքի նախարարությունը` մի քանի հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ: Նպատակն է ակտիվացենլ երիտասարդության այցերը Հայաստան, որտեղ նրանք կբնակվեն հայկական ընտանիքներում:
Ծրագրի առաջին փուլում, որը մեկնարկում է հուլիսի 15-ին, ըստ Ժենյա Ազիզյանի, կմասնակցեն 137 սփյուռքահայեր Սիրիայից, Թուրքիայից, Վրաստանից, Ուկրաինայից, Եգիպտոսից, Իրանից, Ռուսաստանից:
«Չնայած նրան, որ ըստ ծրագրի մինչեւ նոյեմբեր նախատեսվում է ընդունել 500 երեխա, մենք արդեն 300 հայտ ենք ստացել: Շարունակում ենք օրեկան 2-10 հայտ ստանալ: Մենք հուսով ենք, որ մեր հովանավորները, գնահատելով ծրագրի բարդությունը, չեն մերժի»,-ասել է ծրագրի ղեկավարը:
Ծրագրի մասնակիցները կբնակեցվեն Երեւանում, Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի, Արագածոտնի մարզերում:
Պետությունը բոլոր ծախսերը վերցնում է իր վրա` ներառյալ մուտքի արտոնագրի ծախսերը, ուղեվարձը եւ տրանսպորտը, թանգարանների եւ պատմական հուշարձանների այցելությունը: «Տուն դարձիր» ծրագրի իրականացմանը պետական բյուջեից 22 մլն դրամ է հատկացվել:
Ծրագրի հովանավորներն են Ամերիկայի իրաքահայերի միությունը, Երեւանի կոնյակի գործարանը, «ԱրմենՏել» ընկերությունը եւ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ բջջային օպերատորը:

Для участия в программе “Вернись домой” подали заявку более 300 представителей армянской диаспоры от 14 до 25 лет, сообщила руководитель программы «Вернись домой» Министерства по вопросам диаспоры Армении Женя Азизян.
Программа “Вернись домой” (Ари тун) разработанная Министерством по вопросам диаспоры Армении совместно с несколькими общественными организациями. Ее цель – активизировать визиты молодежи из диаспоры в Армению, где они будут проживать в армянских семьях.
В первом этапе программы, который стартует 15 июля, по словам Жени Азизян, примут участие 137 представителей армянской диаспоры из Сирии, Турции, Грузии, Украины, Египта, Ирана, России.
«Несмотря на то, что согласно программе до ноября месяца планируется принять 500 детей из армянской диаспоры, к нам уже поступило 300 заявок. Продолжаем получать в день от 2 до 10 заявок. Мы надеемся, что наши спонсоры, оценив важность программы, не откажут», – сказала руководитель программы.
Участники программы будут размещены в семьях в Ереване, Армавирской, Араратской, Котайкской, Арагацотнской областях Армении.
Государство покрывает все расходы по пребыванию участников программы в Армении, включая расходы на получение въездной визы, проезд и транспорт, посещение музеев и исторических памятников. На реализацию программы “Вернись домой” что из государственного бюджета предоставлено 22 миллиона драмов.
Спонсорами программы являются Союз иракских армян Америки, Ереванский коньячный завод, армянская телекоммуникационная компания «АрменТел» (бренд Beeline) и сотовый оператор VivaCell-MTS.