Օրերս ադրբեջանական vatan.org.ru ինտերնետ-կայքը տարածել էր «Հայերը փախչում են Ղարաբաղից» խորագրով մի նյութ, որում նշվում են իբր Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ Ստեփանակերտի մամլո ակումբի կողմից անցկացված սոցիոլոգիական հետազոտության արդյունքները:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը դիմեց Ստեփանակերտի մամլո ակումբի ղեկավար Գեղամ Բաղդասարյանին եւ Ֆրիդրիխ Էբերտի անվան հիմնադրամի Երեւանյան մասնաճյուղի տնօրեն Նաիրա Գեւորգյանին` տվյալ հրապարակումը մեկնաբանելու խնդրանքով:
Ինչպես հայտարարել է Գեղամ Բաղդասարյանը, տվյալ հադվածն ամենաիսկական ապատեղեկատվությունն է, եւ հանդիսանում է հերթական ադրբեջանական սադրիչ լրատվական «փուչիկը», որը նախատեսված է ապակողմնորոշելու հասարակական կարծիքը: «Մենք նման կարգի հետազոտություններ չենք անցկացրել, եւ Էբերտի հիմնադրամը մեզ ոչ մի նման բան չի պատվիրել: Դեռ ավելին, կարող եմ վստահորեն հայտարարել, որ հոդվածում նշված պատճառներով ոչ ոք չի պատրաստվում լքել հարազատ հողը, քանի որ այդպիսի պատճառներ պարզապես գոյություն չունեն»:
Ստեփանակերտում սոցիոլոգիական հետազոտությունների հետ կապված որեւէ նման ծրագրի ֆինանսավորման մասին տեղեկությունը պաշտոնապես հերքել է նաեւ Ֆրիդրիխ Էբերտի անվան հիմնադրամի Երեւանյան մասնաճյուղի տնօրեն Նաիրա Գեւորգյանը:
PanARMENIAN.Net-ում ստուգել են նաեւ տեղեկությունը Հայաստանում մարդու իրավունքների պաշտպանության կենտրոնի մասին, որտեղ աշխատում է «Հրայր Աղաջանյան» անունով մի փորձագետ: Պարզվել է, որ Հայաստանի արդարադատության նախարարությունում նման կենտրոն գրանցված չէ, սակայն կա Մարդու իրավունքների պաշտպանության Սախարովի անվան հիմնադրամ: Ինչ վերաբերում է «Էքսպրես» թերթին, որը վկայակոչել է ադրբեջանական ինտերնետ-կայքը, ապա մասնավոր հայտարարությունների հրապարակումներում մասնագիտացող թերթը Երեւանում չի հրատարակվում արդեն ավելի քան 3 տարի:

14 Июль 2009 - 15:48 AMT
На днях азербайджанский интернет-ресурс vatan.org.ru распространил материал под заголовком «Армяне бегут из Карабаха», в котором приводятся данные социологического исследования, проведенного, якобы, Степанакертским пресс-клубом при финансовой поддержке Фонда Фридриха Эберта.
Корреспондент PanARMENIAN.Net связался с руководителем Степанакертского пресс-клуба Гегамом Багдасаряном и директором Ереванского филиала Фонда имени Фридриха Эберта Наирой Геворкян с просьбой прокомментировать данную публикацию.
Как заявил Гегам Багдасарян, данная статья – самая настоящая дезинформация и является очередной азербайджанской провокационной «уткой», рассчитанной на дезориентацию общественного мнения. «Мы не проводили подобных исследований и Фонд Эберта нам ничего подобного не заказывал. Более того, могу уверенно заявить, что никто родную землю покидать по указанным в статье причинам не собирается, поскольку таковых причин просто нет».
Официально опровергла информацию о финансировании какой-либо подобной программы, связанной с социологическими исследованиями в Степанакерте, и директор Ереванского филиала Фонда имени Фридриха Эберта Наира Геворкян.
PanARMENIAN.Net проверил также информацию о некоем Центре защиты прав человека Армении, в котором трудится эксперт по имени «Храйр Агаджанян», выяснив, что в Минюсте Армении подобный центр не зарегистрирован, но есть Фонд защиты прав человека им.Сахарова. Что касается газеты «Экспресс», на которую сослался азербайджанский интернет-ресурс, то специализировавшаяся на публикациях частных объявлений газета не издается в Ереване уже более 3 лет.