15 Հուլիս 2009 - 13:42 AMT
Հայտնի են դարձել Caspian Airlines ավիաընկերության ինքնաթիռի, որը կատարում էր Երեւան-Թեհրան չվերթը, վթարում զոհված Ձյուդոյի Իրանի պատանեկան հավաքականի անդամների անունները: Իրանի ԶԼՄ-ների տվյալներով, Երեւան է մեկնել 8 ձյուդոիստ եւ երկու մարզիչ, ներկայացված 12-ի փոխարեն:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին հաղորդեց Հայաստանի ձյուդոյի ֆեդերացիայի նախագահ Ալեքսան Ավետիսյանը, Հայաստանի ֆեդերացիայի ներկայացուցիչները գտնվում էին Երեւանի «Զվարթնոց» օդանավակայանում` իրանական պատվիրակությանը դիմավորելու նպատակով: «Մենք երկու մեքենա էինք ուղարկել իրանական պատվիրակությանը դիմավորելու նպատակով: Ծրագրվում էր Հայաստանի եւ Իրանի պատանեկան հավաքականների համատեղ ուսումնամարզական հավաք անցկացնել: Իրանի ֆեդերացիան մեզ է ուղարկել 12 անդամի անունները, իսկ թե ով չի մեկնել, մեզ առայժմ անհայտ է: Մեծ ցավ եմ հայտնում պատահածի առնչությամբ», – ասել է Ավետիսյանը:
Իրանի պատանեկան հավաքականի անդամների անուններն են.
Մարզիչները` Ալի Բահրամի-1965 թ.ծնված, Մոհամեդ Ջենաբզադեհ-1965 թ. ծնված:
1. Հոսեյն Բանա-1993 թ. ծնված
2. Մոսայեբ Ազիզոլահի-1993 թ. ծնված
3. Յահյա Բագհերփուր-1993 թ. ծնված
4.Վահիդ Դոլո Էբրահիմի-1994 թ. ծնված
5. Սաիդ Ռասուլի-1993 թ. ծնված
6.Մուսթաֆա Սաբահի-1993 թ. ծնված
7.Իման Զեինիվանդնեջադ-1993 թ. ծնված
8. Մոհադես Ալի-1993 թ. ծնված
9. Բահրամ Աղախանի
10.Ալիրեզա Լաշգարի
Երկու վերջին ձյուդոիստի մասին տվյալներ իրանական կողմը չի ներկայացրել, քանի որ նրանք պետք է անձնագիր ստանային մոտ օրերս: Նրանց անունները ճշգրտվում են:
153 ուղեւոր փոխադրող ինքնաթիռն ընկել է Կազվին քաղաքում, Իմամ Հոմեյնիի օդանավակայանից թռչելուց 15 րոպե անց:

15 Июль 2009 - 13:42 AMT
Стали известны имена членов юношеской сборной Ирана по дзюдо, погибших в результате авиакатастрофы пассажирского самолета иранской авиакомпании Caspian Airlines, выполняющего рейс из Тегерана в Ереван. По данным иранских СМИ, в Ереван отбыли 8 дзюдоистов и два тренера, вместо заявленных 12-и.
Как сообщил корреспонденту PanARMENIAN.Net президент Федерации дзюдо Армении Алексан Аветисян, представители армянской Федерации находились в ереванском аэропорту «Звартноц» для того, чтобы встретить иранскую делегацию. «Мы отправили 2 машины для того, чтобы встретить иранскую делегацию. Планировался совместный учебно-тренировочный сбор юношеских сборных Армении и Ирана. Федерация Ирана отправила нам имена 12 членов, а кто из них не вылетел, нам пока неизвестно. Выражаю глубочайшее сожаление по поводу случившегося», – сказал Аветисян
Имена членов юношеской сборной Ирана
Тренеры: Али Бахрами – 1965 г.р., Мохаммед Дженабзадех – 1965 г.р.
1. Хусейн Бана – 1993 г.р.
2. Масайеб Азизоллахи – 1993 г.р.
3. Йахя Багхерпур – 1993 г.р.
4. Вахид Долоо Эбрахими – 1994 г.р.
5. Саиид Расули – 1993 г.р.
6. Мустафа Сабахи – 1993 г.р.
7. Иман Зеиниванджад – 1993 г.р.
8. Мохадес Али – 1993 г.р.
9. Бахрам Ахахани
10. Алиреза Лашгари
Данные двух последних дзюдоистов иранская сторона не представила, поскольку они должны были получить паспорта на днях. Имена двух дзюдоистов, не присоединившихся к команде, уточняются.
Лайнер, на борту которого находилось 153 пассажира, упал в районе города Казвин, примерно через 15 минут после вылета из аэропорта Имама Хомейни.