Երեւանում Ռուսաստանի դեսպանությունը, ՌԴ դաշնային միգրացիոն ծառայության օրգանների հետ համագործակցությամբ, աշխատանք է տանում Իրանում տեղի ունեցած ավիավթարում զոհված ուղեւորների ցուցակի ուսումնասիրության ուղղությամբ` նրանց մեջ Ռուսաստանի քաղաքացիների առկայությունը պարզելու նպատակով: Այդ մասին հաղորդվում է Հայաստանում ՌԴ դեսպանության մամլո հաղորդագրության մեջ: «Տվյալ պահի դրությամբ գոյություն ունեցող նախնական տվյալներով, չվերթի ուղեւորների մեջ ռուս չի եղել: Դեսպանության աշխատակազմը ցավակցություն է հայտնում զոհվածների ընտանիքներին այդ ողբերգական իրադարձությունների առնչությամբ», – նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Երեւան-Թեհրան չվերթը կատարող Caspian Airlines ավիաընկերության Տու-154 ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Կազվին քաղաքի շրջանում: Բոլոր 153 ուղեւորներն ու անձնակազմի 15 անդամները զոհվել են: Հուլիսի 16-ին Հայաստանում սգո օր է հայտարարվել, Իրանում հայտարարավել է եռօրյա սուգ:

Посольство России в Ереване в сотрудничестве с органами Федеральной миграционной службы Российской Федерации ведет работу по изучению списка пассажиров, погибших в авиакатастрофе в Иране с целью выявления среди них граждан России. Об этом сообщается в пресс-релизе посольства РФ в Армении. «По имеющимся на настоящий момент предварительным данным, среди пассажиров рейса россиян нет. Коллектив посольства выражает соболезнования семьям погибших в связи с этим трагическим событием», – говорится в сообщении.
Самолет Ту-154 компании Caspian Airlines, следующий рейсом Тегеран-Ереван рухнул около иранского города Казвин. Все 153 пассажира и 15 членов экипажа погибли. В Армении 16 июля объявлено днем траура, в Иране объявлен трехдневный траур.