16 Հուլիս 2009 - 12:52 AMT
Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններն այցելել են ՀՀ ԱԳՆ, հայտնելու համար իրենց ցավակցությունները Թեհրան-Երեւան չվերթը կատարող ինքնաթիռի վթարից զոհվածների ընտանիքներին:
ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Սեյեդ Ալի Սաղաիանն իր ցավակցությունն է հայտնել զոհված հայերի ու պարսիկների ընտանիքներին: Ցավակցություն հայտնելով Իրանի ձյուդոյի պատանեկան հավաքականի անդամների ընտանիքներին, նա հավելել է. «Ես երախտապարտ եմ ՀՀ իշխանություններին, հատկապես Սերժ Սարգսյանին Իրանի ժողովրդին իր աջակցության համար»: Սաղաիանը նաեւ հայտնել է, որ հուլիսի 17-ին ՀՀ-ում Իրանի դեսպանատանը կբացվի ցավակցությունների մատյան, որտեղ ցանկացողները կարող են թողնել իրենց գրառումները:
Ցավակցությունների մատյանում իրենց գրառումներն են թողել ՀՀ-ում Իրանի, Մեծ Բրիտանիայի, Իտալիայի, Լիբանանի, Ղազախստանի դեսպանները, ինչպես նաեւ ՄԱԿ-ի հայկական գրասենյակի ղեկավար Կոնսուելո Վիդալը:
Հուլիսի 15-ին Caspian Airlines ավիաընկերության Թեհրան-Երեւան չվերթը կատարող ինքնաթիռը վթարի է ենթարկվել Իրանի Կազվին քաղաքի մերձակայքում: Բոլոր 153 ուղեւորներն ու անձնակազմի 15 անդամները զոհվել են: Հուլիսի 16-ը սգո օր է հայտարարվել Հայաստանում:

16 Июль 2009 - 12:52 AMT
Аккредитованные в Армении дипломаты посетили министерство иностранных дел, чтобы выразить свои соболезнования семьям погибших в авиакатастрофе самолета выполнившего рейс Тегеран-Ереван.
Посол Ирана в Армении Сейед Али Сагайан выразил свои соболезнования семьям погибших в авиакатастрофе иранцев и армян. Выразив сочувствие семьям членов юношеской сборной Ирана по дзюдо, он добавил: « Я благодарен властям Армении, особенно Сержу Саргсяну за поддержку иранскому народу».
Сагайан также сообщил, что 17 июля в посольстве Ирана в Армении будет открыта Кинга соболезнований родственникам жертв авиакатастрофы и желающие могут оставить свои соболезнования.
В книге соболезнований также оставили свои записи послы Великобритании, Италии, Германии, Ливана, Казахстана, также руководитель Армянского офиса ООН Консуэло Видал.
15 июля самолет авиакомпании Caspian Airlines, выполнявший рейс Тегеран-Ереван потерпел крушение около иранского города Казвин. Все 153 пассажира и 15 членов экипажа погибли. 16 июля в Армении объявлено днем траура.