«Ոսկե ծիրան» 6-րդ միջազգային կինոփառատոնի շրջանակներում 3 ֆիլմ է ներկայացվել երեխաների մասին: Բոլոր երեք ֆիլմերը մասնակցում են «Միջազգային կինո» ծրագրին:
Իրանցի ռեժիսոր Ռամթին Լավաֆիպուրի «Հանգստացիր եւ հաշվիր մինչեւ յոթը» ֆիլմը պատմում է հորը կորցրած պատանու, հարսանիքի երկրորդ օրը ամուսնուն կորցրած համր աղջկա եւ մի տղամարդու մասին, որի կինը մշտապես պահանջում է լքել երկիրը, առավել լավ կյանք որոնելու նպատակով: Ֆիլմը հասցրել է դառնալ Ռոտերդամի, Դուբայի, Ֆրիբուրգի, Շանհայի եւ Հռոմի փառատոների մրցանակակիրը:
Վրաց ռեժիսոր Գեորգի Օվաշվիլու «Մյուս ափը» ֆիլմը պատմում է Թեդո անունով 11-ամյա տղայի` փախստականի մասին, որը նպատակ է դրել Թբիլիսիից հասնել Աբխազիա, գտնելու համար իր հորը: Ըստ ռեժիսորի, ֆիլմի սցենարը հիմնված է անտուն տղայի պատմության վրա, որի գրող եւ սցենարիստ Նուգզար Շաթաձեն մի ցուրտ օր հանդիպել էր Թբիլիսիի փողոցներում:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնում Շոն Բեյքերի «Բրոդվեյի արքայազնը» ֆիլմը կներկայացնի դերասաններից մեկը` Կարեն Ղարագուլյանը: Ժապավենը պատմում է Լաքիի պատմությունը, որն աշխատում է հագուստի անօրինական խանութում եւ մեկամյա տղայի, որը հայտնվում է հայրությանն անպատրաստ երիտասարդի կյանքում:
Ֆիլմում նկարահանվել են դերասանի մասնագիտությունից հեռու մարդիկ, իսկ շատ իրադարձություններ վերցված են իրական կյանքից:

В рамках 6 Международного кинофестиваля “Золотой абрикос” представлено 3 фильма о детях. Все три фильма участвуют в программе «Международное кино».
Фильм иранского режиссера Рамтина Лавафипура «Успокойся и досчитай до семи» рассказывает о переплетении судеб юноши, потерявшего отца, немой девушке, потерявшей мужа на второй день после свадьбы, и мужчины, жена которого постоянно требует покинуть страну в поисках лучшей жизни. Фильм успел стать обладателем призов на фестивалях в Роттердаме, Дубае, Фрибурге, Шанхае и Риме.
Дебютный фильм грузинского режиссера Георгия Овашвили «Другой берег» рассказывает о путешествии 11-летнего мальчика по имени Тедо, грузинского беженца, который перед собой поставил цель из Тбилиси дойти до Абхазии, чтобы найти там своего отца. По словам режиссера, сценарий фильма основан на рассказе бездомного мальчика, которого писатель и сценарист Нугзар Шатадзе однажды встретил холодным днем на улицеах Тбилиси.
На фестивале «Золотой абрикос» фильм Шона Бейкера «Принц Бродвея» представляет один из актеров фильма Карен Карагулян. Лента рассказывает историю Лаки, работающего в нелегальной лавке одежды, и годовалого мальчика, который врывается в жизнь неготового к отцовству молодого человека.
В фильме задействованы люди, далекие от актерской профессии, а многие события взяты из реальной жизни.