17 Հուլիս 2009 - 08:06 AMT
Ներկայումս Լեռնային Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանի բնակչությունը կազմում է շուրջ 8000 մարդ: Ինչպես լրագրողներին հաղորդել է Քաշաթաղի շրջանային վարչության ղեկավար Կամո Մարտիրոսյանը, 2008 թվականի հոկտեմբերից բնակչության թվաքանակը մեծանում է: «Մեզ մոտ ծնելիութան մակարդակը 5 անգամ գերազանցում է մահացության մակարդակը: Բացի այդ, բնակչության թվաքանակը համալրվում է շրջանի վերաբնակեցման հաշվին», – հայտարարել է Քաշաթաղի շրջանային վարչության ղեկավարը:
Կամո Մարտիրոսյանի խոսքերով, ԼՂՀ իշխանություններն ամեն ինչ անում են նրանց սոցիալական վիճակի թեթեւացման համար: «Գյուղատնտեսական աշխատանքների իրականացման համար գյուղացիներին անտոկոս վարկեր են տրամադրվում: Արդեն հատկացվել է 260 մլն դրամ վարկ, իսկ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից նրանք կկարողանան վարկ ստանալ անասունների գնման համար», – հայտարարել է Կամո Մարտիրոսյանը:
Խոսելով գոյություն ունեցող խնդիրների մասին, շրջանային վարչության ղեկավարն ընդգծել է, որ դրանք հիմնականում վերաբերում են բնակարանի ապահովմանը, ենթակառույցների զարգացմանը, հաղորդակցության եւ ճանապարհների վերականգնմանը, ջրամատակարարման ապահովմանը: «Մենք ակտիվորեն համագործակցում ենք Հայաստանի Սյունիքի եւ Վայոց ձորի շրջանների հետ: Շրջանում գործում է 46 դպրոց, 33 բուժկետ», – հայտարարել է Կամո Մարտիրոսյանը, հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Քաշաթաղից:

В настоящее время население Кашатагского района Нагорного Карабаха составляет около 8000 человек. Как сообщил журналистам глава администрации Кашатагского района Камо Мартиросян, с октября 2008 года численность населения увеличивается. «Уровень рождаемости у нас в 5 раз превышает уровень смертности. Кроме того, численность населения дополняется за счет заселения района»,- заявил глава администрации Кашатага.
По словам Камо Мартиросяна, власти НКР делают все для облегчения их социального положения. «Для ведения сельскохозяйственных работ крестьянам предоставляются беспроцентные кредиты. Уже предоставлено 260 млн. драмов кредита, а с сентября текущего года они смогут получить кредит для приобретения скота»,- заявил Камо Мартиросян.
Говоря о существующих проблемах, глава администрации района подчеркнул, что они в основном касаются вопросов обеспечения жильем, развития инфраструктур, восстановления коммуникаций и дорог, обеспечения водоснабжения. “Мы активно сотрудничаем с Сюникской и Вайоц Дзорской областями Армении. В районе действуют 46 школ, 33 медпункта»,- сообщил Камо Мартиросян, передает кореспондент PanARMENIAN.Net из Кашатага.