Այսօր Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունում ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարարԱրմենԳեւորգյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցավԹեհրան -Երեւան չվերթն իրականացնողինքնաթիռիվթարի կապակցությամբ ստեղծված կառավարական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀկառավարությանն առընթեր քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետը եւ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության ներկայացուցիչը կառավարական հանձնաժողովին զեկուցեցին, որ իրենց վրա դրված խնդիրները լուծված են: Տեղեկացվեց, որ հուլիսի 18-ին` տեղական ժամանակով ժամը 12-ին, Թեհրան-Երեւան չվերթով Հայաստան կփոխադրվեն ավիավթարի հետեւանքով զոհված ՀՀ հինգ քաղաքացիների մասունքները` մահվան սափորներով` հարազատների ուղեկցությամբ:Օդանավակայանում նրանց կդիմավորեն կառավարական հանձնաժողովի անդամներ` ՀՀ կառավարությանն առընթեր քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետը, Արմավիրի մարզպետը, Երեւանի փոխքաղաքապետը, օպերատիվ շտաբի անդամները, եկեղեցու սպասավորներ, այլ ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ:
Օդանավակայանի կարգո համալիրում հոգեւոր հայրերը կմատուցեն հոգեհանգստի արարողություն, որից հետո մասունքները կտեղափոխվեն ըստ համապատասխան հասցեների: Հուլիսի 18-ին` ժամը 11-ին, Սբ Էջմիածնի մայր տաճարում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ տեղի կունենա ինքնաթիռի վթարի զոհերի հոգեհանգստյան արարողություն:
Նախկինում հաղորդվել էր, որ ավիավթարիզոհերի մասունքները տեղափոխող ինքնաթիռը Իրանից կժամանի հուլիսի 19-ին: –ԿԱ–

В Ереване под председательством вице-премьера, министра по территориальному управлению РА Армена Геворкяна состоялось очередное заседание правительственной комиссии, созданной в связи с авиакатастрофой самолета Ту-154. В ходе заседания начальник Главного управления гражданской авиации (ГУГА) при правительстве РА и представитель МИД РА отметили, что самолет с останками погибших пятерых граждан Армении прилетит из Тегерана в Еревана18 июля, в 12 часов по местному времени. Тем же рейсом в Ереван прибудут родные погибших.
В аэропорту их встретят члены правительственной комиссии- начальник главного управления гражданской авиации при правительстве РА, губернатор Армавирской области РА, вице-мэр Еревана, церковные служители. В аэропорту будет отслужена панихида. 18 июля в 11 часов в Первопрестольном Эчмиадзине Католикос Всех армян Гарегин II отслужит панихиду по жертвам авиакатастрофы, сообщает правительственная комиссия.
Ранее сообщалось, что самолет с останками погибших пассажиров лайнера Ту-154 прилетит из Ирана в Ереван в воскресенье, 19 июля.