Քրեական գործ է հարուցվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 373-րդ եւ 309-րդ հոդվածի հատկանիշներով` ոստիկանների կողմից հատուկ միջոցների հետ վարվելու կանոնները խախտելու եւ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու համար:
Փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ 2008թ. մարտ 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգությունների կանխման ընթացքում ՀՀ ոստիկանության զորքերի զինծառայողները խախտել են զենքի՝ հրազեն հանդիսացող ԿՍ-23 հատուկ միջոցների, հետ վարվելու կանոնները, որի հետ-անքով անզգուշությամբ երեք քաղաքացիների մահ – -ս երեք քաղաքացիների առողջությանը տարբեր ծանրության աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են պատճառել:
Պարզվել են նաեւ այն ենթասպաների ինքնությունը, ովքեր դեպքի օրն օգտագործել են նշված տեսակի կարաբինները: ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ ՀՀ ոստիկանության աշխատակիցները դիտավորությամբ կատարել են իրենց լիազորությունների շրջանակներից ակնհայտորեն դուրս եկող գործողություններ՝ զուգորդված բռնության – հատուկ միջոցների գործադրմամբ, հաղորդում է ՀՀ գլխավոր դատախազության մամուլի ծառայությունը:

17 Июль 2009 - 18:14 AMT
Возбуждено уголовное дело по статьям 373 и 309 УК РА в отношении полицейских, которые во время событий 1 марта 2008 года нарушили правила применения специальных средств и превысили должностные полномочия.
Экспертиза показала, что во время действий по предотвращению массовых беспорядков 1-го и 2-го марта 2008г, полицейские нарушили правила применения специального средства КС-23, из-за чего по неосторожности погибли три человека и три получили разные телесные повреждения.
Выяснилась также личность офицеров, которые в это время использовали карабины указанных видов. В сообщении генеральной прокуратуры РА говорится, что в это время сотрудники полиции Армении преднамеренно совершали действия, которые выходили за рамки их полномочий и сопровождались применением насилия и спецсредств, сообщает пресс-служба генеральной прокуратуры РА.