17 Հուլիս 2009 - 18:51 AMT
Հուլիսի 19-ին Հայաստանում կնշվի հինավուրց տոներից մեկը` Վարդավառը: Նախաքրիստոնեական շրջանում այս տոնը կապված էր սիրո եւ գեղեցկության աստվածուհի Աստղիկի եւ Արեւի որդու` Վահագնի միջեւ ծագած սիրո հետ: Վարդեր նվիրելով եւ վարդաջուր ցողելով` Աստղիկը սեր էր տարածում ողջ Հայաստանով մեկ, իսկ Վահագնը, պայքարելով Չարիքի դեմ, պաշտպանում ու պահպանում էր այդ սերը: Վարդավառի մաս էր կազմում նեւ բերքառատության ու հունձի աստծուն արվող զոհաբերությունները` խաչափնջերի տեսքով,. որ հավաքվում էին ցորենի հասկերից, ծաղիկներից ու պտուղներից եւ օծվում էին տաճարներում:
Զոհաբերության նպատակն էր անձրեւ խնդրել աստվածներից, լավ բերք ստանալու համար: Տոնելով այս տոնը, մարդիկ ջուր էին ցողում միմյանց վրա, ինչը համարվում էր առողջության ու բարգավաճման գրավական: Ժամանակակից Հայաստանում ջուր ցողելը խորհրդանշում է հոգեւոր մաքրումը:
«Ցավոք, մեր օրեր է հասել միայն ջուր ցողելու սովորույթը: Մինչդեռ Վարդավառը ոչ միայն գեղեցիկ, այլ նաեւ բովանդակալից տոն է: Խորհրդային տարիներին շատ տոներ մոռացվեցին: Վերականգնման կարիք ունի նաեւ ամենազանգվածային` Վարդավառի տոնը»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլսիում հայտարարել է Հայաստանի ազգագրության թանգարանի ոչ նյութական մշակույթի բաժնի վարիչ Սուսաննա Մելիքյանը:

17 Июль 2009 - 18:51 AMT
19-го июля в Армении будут отмечать праздник Вардавар. До принятия христианства в Армении этот праздник связывали с богиней любви и красоты Астхик и вспыхнувшей между ней и богом Солнца Ваагном любви. Даря розы и разливая розовую воду, Астхик сеяла любовь по всей Армении, а бог Ваагн, борясь со Злом, охранял и защищал эту любовь. Частью празднования Вардавара являлось и жертвоприношение богам плодородия и жатвы в виде крестообразных венков, сделанных из цветов, колосьев пшеницы и плодов кукол, которые освящались в храмах.
Цель жертвоприношения – просить у богов последнего дождя для полного созревания урожая. Празднуя Вардавар, люди обливали друг друга водой, что считалось подарком и залогом благополучия и здоровья. В современной Армении обливание водой символизирует духовное очищение.
“К сожалению, до наших дней дошла только традиция обливания водой. Между тем Вардавар не только красивый, но и содержательный праздник. При советском строе многие народные традиции были забыты. Восстановления требует даже самый массовый праздник – Вардавар, – сказала на пресс-конференции в Ереване заведующая отделом нематериальной культуры музея этнографии Армении Сусанна Меликян.
Вардавар является одним из пяти престольных праздников Армянской Апостольской Церкви (ААЦ) и отмечается на 98-й день после Пасхи в честь Преображения Господня.