18 Հուլիս 2009 - 10:13 AMT
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության բարեգործական ծրագրերի համակարգման հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը վարել է հանձնաժողովի նախագահ Սիմոն Տեր-Սիմոնյանը, հաղորդում է կառավարության մամլո ծառայությունը։ Հանձնաժողովը քննարկել է 8 բարեգործական ծրագիր։ Մասնավորապես, քննարկվել եւ հաստատվել են Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից իրականացվող «Արշիլ Գորկու թանգարանին կից մուտքի շինարարական աշխատանքներ», «Վորլդ Վիժն Ինտերնեյշնլ» միջազգային բարեգործական կազմակերպության կողմից իրականացվող ,ՀՀ Արագածոտնի մարզի Թալին քաղաքի N 2 մանկապարտեզի մասնաշենքի տանիքի վերանորոգում», «Շիրակ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից իրականացվող ,ՀՀ Շիրակի մարզի Գոգհովիտ համայնքի մշակույթի տան տանիքի թիթեղապատում» եւ ,ՀՀ Շիրակի մարզի Աշոցք համայնքի այգու վերանորոգում եւ բարեկարգում», ինչպես նաեւ «Առաքելություն Հայաստան» բարեգործական հասարակական կազմակերպության կողմից իրականացվող «Արծվաբույն» տարեցների կենտրոնի հիմնանորոգում» ծրագրերը։
Նիստում հաստատված «Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի հայաստանյան միջեկեղեցական բարեգործական կլոր սեղան» հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրի նպատակն է Քարակերտի Նարեկացու անվան հոգեւոր մշակութային կենտրոնի վերանորոգումը, «Հայաստանի հայ կաթողիկե եկեղեցի» կրոնական կազմակերպության կողմից իրականացվող ծրագրի նպատակն է Գյումրի քաղաքում եկեղեցու կառուցումը, «Չքավոր երեխաների աջակցության ակցիա» հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից իրականացվող ծրագրի նպատակն է աջակցել աղքատության նվազեցմանը։
Նիստում քննարկվել եւ հաստատվել են նաեւ նախկինում հաստատված ծրագրերի շրջանակներում իրականացվող հարակից գործարքներ եւ տարբեր կազմակերպությունների հասցեներով ուղարկված բարեգործական բեռների ներմուծման ծրագրեր։

На очередном заседании Комиссии по координации благотворительных программ правительства Армении, которое вел председатель комиссии Симон Тер-Симонян, было рассмотрено 8 благотворительных программ, сообщает пресс-служба правительства.
В частности, были рассмотрены и утверждены: осуществляемая Первопрестольным Эчмиадзином программа «Строительные работы подъезда при музее Аршила Горки», осуществляемая международной благотворительной организацией World Vision International «Ремонт кровли корпуса детского сада N 2 города Талина Арагацотнской области РА», осуществляемые благотворительным фондом «Ширак» программы «Кровельные работы для дома культуры общины Коговит Ширакской области РА» и «Работы по уходу и благоустройству сада общины Ашоцк Ширакской области РА», а также осуществляемая общественной благотворительной организацией «Миссия Армения» программа «Капитальный ремонт центра для престарелых «Арцвабун».
Целью утвержденной на заседании программы, осуществляемой фондом «Армянский межцерковный благотворительный круглый стол Всемирного совета церквей», является ремонт духовного культурного центра имени Нарекаци в Каракерте, программы, осуществляемой религиозной организацией «Армянская католическая церковь Армении», – строительство церкви в городе Гюмри, а программы, осуществляемой армянским филиалом «Акция помощи нуждающимся детям», – содействие сокращению бедности.
На заседании также были обсуждены и утверждены смежные мероприятия, осуществляемые в рамках ранее утвержденных программ и программы ввоза благотворительных грузов, направленных в адрес различных организаций.