ՀՀ կառավարությունը ՀՀ կրթության ու գիտության նախարարության հետ համատեղ կազմակերպել է աշխարհի 14 երկրի 70 ներկայացուցչի մասնակցությամբ սփյուռքահայ ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ:
Միջոցառմանը նպատակը հայապահպանությանը նպաստելն է:
Միջոցառմանը ներկա էին ուսուցիչներ Եգիպտոսից, Թուրքիայից, Քուվեյթից, Իրաքից, Սիրիայից, Ղազախստանից, Լիբանանից, Իրանից, Գերմանիայից, Բուլղարիայից, Արգենտինայից եւ ԱՄԷ-ից: Վերապատրաստումներն իրականացվելու են չորս տարբեր խմբերում` մանկապարտեզների, նախակրթարանների, մեկօրյա դպրոցների եւ միջին եւ ավագ դպրոցի ուսուցիչների համար:
Որպես դասավանդողներ հրավիրված են Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, Սփյուռքի տարբեր գաղթօջախների դասախոսներ, ինչպես նա- Կրթության ազգային ինստիտուտի մասնագետներ:

Правительство Армении при содействии Министерства образования и науки организовало курсы переквалификации 70 преподавателей из армянской диаспоры 14 стран.
Целью мероприятия является сохранение национальной идентичности, что очень важно для правительства страны.
Курсы проходят преподаватели из Египта, Турции, Кувейта, Ирака, Сирии, Казахстана, Ливана, Ирана, Германии, Болгарии, Аргентины и ОАЭ.
Программа переквалификации будет осуществлена в 4 разных группах для воспитателей детсадов, преподавателей воскресных, средних и старших школ и заведений по дошкольному обучению.
Курсы будут вести лектора Государственного педагогического университета Армении им. Хачатура Абовяна, а также специалисты Национального института образования.