22 July 2009 - 12:00 AMT
Վերջին 7 տարում Հայաստանում ՀՀ առողջապահության նախարարության «Նարկոկենտրոն» դիմողների թիվն ամեն տարի աճում է 100 տոկոսով, իսկ թմրամոլների թիվը` 10 տոկոսով: Եթե 2001թ. թմրամոլությունից բուժվելու նպատակով դիմել էր 7 մարդ, ապա 2008-ին նրանց թիվը 490 էր: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ առողջապահության նախարարության «Նարկոկենտրոնի» ղեկավար Պետրոս Սեմերջյանը:
«Տարածաշրջանի երկրների թվում Հայաստանում ամենահուսադրող տվյալներն են: Մեզ մոտ գրանցված է 1141 թմրամոլ, այն դեպքում երբ Ադրբեջանում նրանք 28 հազար են, իսկ Վրաստանում` 45 հազար: Իսկ Իրանում այդ թիվն ուղղակի սարասփելի է` 3,5 մլն մարդ»,-ասել է Սեմերջյանը եւ միաժամանակ ընդգծել, որ ըստ միջազգային համակարգով արված հաշվարկների Հայաստանում շուրջ 30 հազար մարդ թմրանյութերից կախվածություն ունի:
Ըստ Սեմերջյանի, Հայաստանում թմրամոլությունից տառապում են 25-45 տարեկան անձիք, բոլոր սոցիալական խմբերից:
«Մեր երկրում ՀՀ քաղաքացիների համար թմրամոլությունից բուժումն անվճար է: Բուժումը կարող է տեւել 10 օրից մինչեւ 6 ամիս, իսկ կախվածություն կարող է առաջանալ առաջին իսկ երակային ներարկումից»,-ասել է Սեմերջյանը:
Նա նաեւ հավաստիացրել է, որ թմրամոլությունը չի պատճառաբանվում մտածելակերպով եւ եթե ՀՀ-ում թմրամոլների քանակն այնքան մեծ չէ, ապա միայն ՌԴ-ում կա թմրանյութերից կախվածություն ունեցող շուրջ 45 հազար հայ:

За последние 7 лет в Армении число обратившихся на лечение в Наркоцентр министерства здравоохранения каждый год растет на 100 %, а число наркоманов на 10%.
Если в 2001 году на лечение от наркозависимости обратилось 7 человек, то в 2008 году их число составило 490. Об этом на пресс-конференции в Ереване сообщил руководитель Наркоцентра министерства здравоохранения Армении Петрос Семерджян.
“Среди стран региона Армения располагает самими обнадеживающими данными. У нас зарегистрировано 1141 наркоманов, в то время как в Азербайджане их число достигает 28 тыс., в Грузии к 45 тыс. А в Иране ужасающая цифра – 3,5 милиона”,- сказал Петрос Семерджян и одновременно подчеркнул, что по подсчетам проведенных по международной системе в Армении 30 тыс. человек является наркозависимым.
По словам руководителя Наркоцентра, в Армении наркозависимостью страдают люди с 25 до 45 лет практически со всех социальных групп.
“ У нас в стране лечение граждан РА от наркозависимости бесплатно. Лечение может длиться от 10 дней до 6 месяцев, а в зависимость можно попасть и с одного внутривенного приема”,- сказал Петрос Семерджян.
Он также заверил, что наркозависимость не объясняется ментальностью и если в Армении число наркоманов не очень большое, то только в России живет 45 тыс. армян страдающих наркозависмостью.