23 Հուլիս 2009 - 15:37 AMT
Կուրատորների երեւանյան ամառային դպրոցն այս տարի կգործի հուլիսի 27-ից օգոստոսի 2-ը: Դպրոցի նշանաբանն է «Կուրատորության հարցերում համագործակցության ուղիով. կուրատորության արվեստի ուսուցումը գլոբալ շուկայի պայմաններում», կազմակերպիչն է Արվեստի քննադատների ազգային ասոցիացիան:
«Հայաստան են հրավիրվել մասնագետներ Անգլիայից, Նոր Զելանդիայից, Հունգարիայից, Սերբիայից, Թուրքիայից ու Կանադայից: Դպրոցի շրջանակներում կանցնեն դասախոսություններ, հանդիպումներ արվեստի գործիչների հետ, ցուցահանդեսներ, կլոր սեղաններ: Յուրաքանչյուր ցանկացող կկարողանա լսել դասախոսությունները»,-այսօր տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում ասել է Ազգային ասոցիացիայի նախագահ, ամառային դպրոցի ծրագրի ղեկավար Նազարեթ Կարոյանը:
Արվեստի քննադատների ագային ասոցիացիան ստեղծվել է 2005թ.: Կազմակերպությանն անդամակցում են 10 արտ-քննադատներ Հայաստանից: Ասոցիացիայի հիմնական խնդիրն է արվեստի քննադատության զարգացումը Հայաստանում, նրա դերակատարության բարձրացումը հանրության շրջանում եւ համապատասխան հասարակական կարծիքի ձեւավորումը, ինչպես նաեւ կրթական ծրագրերի անցակցումը:

23 Июль 2009 - 15:37 AMT
Ереванская летная школа кураторов в этом году пройдет с 27 июля по 2 августа. Летнюю школу кураторов под девизом “На пути к сотрудничеству по вопросам кураторства: обучение искусству кураторства в условиях глобального рынка” организовала Национальная ассоциация арт-критиков.
“В Армению приглашены специалисты из Англии, Новой Зеландии, Венгрии, Сербии, Турции и Канады. В рамках школы пройдут лекции, практика, встречи с деятелями искусства, выставки и круглые столы. Любой желающий может прослушать цикл лекций”,- сообщил на прошедшей сегодня пресс-конференции председатель Национальной ассоциации арт-критиков, руководитель программы летней школы Назарет Кароян.
Национальная ассоциация арт-критиков создана в 2005 году. В нее входят 10 арт-критиков из Армении. Основной задачей ассоциации является развитие арт-критики в Армении, повышение роли арт-критиков в обществе и формирование соответствующего общественного мнения, а также проведение образовательных программ.