24 Հուլիս 2009 - 15:42 AMT
Արդեն շուրջ 10 տարի է, ինչ Ամերիկայի Հայկական համագումարը (ԱՀՀ) ամառային ուսանողական ծրագիր է իրագործում արտերկրում բնակվող ուսանողների համար: Այս տարի ծրագրին մասնակցում են 8 ուսանողներ ԱՄՆ-ից: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ամերիկայի հայկական համագումարի (ԱՀՀ) Հայաստանում ու ԼՂՀ-ում տարածաշրջանային տնօրեն Արփի Վարդանյանը:
«Այս ծրագրի նպատակն է արտերկրում բնակվող երիտասարդ հայերին ծանոթացնել իրենց հայրենիքին, ցույց տալ, թե ինչպիսին է կյանքը Հայաստանում: Միայն որոշ ժամանակ անցկացնելով հայրենիքումմ նրանք իրապես կկարողանան հասկանալ, թե ինչ նշանակություն ունեն նրանց համար Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը եւ ինչպես հետագայում իրենք կկարողանան օգտակար լինել րրենց հայրենիքին»,-ասել է Վարդանյանը: Նա նշել է, որ ծրագրի մասնակիցները Հայաստանում իրենց մասնագիտական պրակտիկան անց են կացնում կամավոր հիմունքներով, այցելում են տեսարժան վայրեր, պատմամշակութային հուշարձաններ:

Уже 10 лет как Армянская Ассамблея Америки (ААА) проводит летную студенческую программу для армянских студентов, проживающих за рубежом. В этом году эта программа собрала 8 участников из США. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявила региональный директор ААА по Армении и Нагорному Карабаху Арпи Вартанян.
“Цель этой программы ознакомить молодых армян, проживающих за границей, с родиной, показать им жизнь в Армении. Только проводя здесь определенное время, они смогут реально понять, что означает для них Армения и Нагорный Карабах и как они в дальнейшем могут быть полезными для своей родины”,- отметила Арпи Вартанян. Как отметила региональный директор ААА, участники программы проводят в Армении профессиональную практику на добровольных началах, посещают достопримечательности, культурно-исторические памятники.