Հուլիսի 24-ին ՀՀ Ազգային պատկերասրահի որմնանկարների դահլիճում տեղի է ունեցել Հայաստանի ժողովրդական նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի ալբոմի շնորհանդեսը: Միաժամանակ բացվել է նկարչի ճամփորդական էտյուդների ցուցահանդեսը:
Գիրք-ալբոլի շնորհանդեսին եւ ցուցահանդեսի բացմանը ներկա էին ՀՀ ժողովրդաական նկարիչ Հակոբ Հակոբյանը, ՀՀ վաստակավոր ճարտարապետ Ջիմ Թորոսյանը եւ արվեստի այլ հայտնի գործիչներ:
«Ս.Մուրադյանի ստեղծագործությունները արտացոլում են խորհրդային գեղանկարչությն զարգացման ուղին եւ միաժամանկ կրում են վառ արտահայտված ազգային նկարագիր ու ազատ մտածելակերպը»,-ասել է արվեստագետ Լ.Սարգսյանը:
Ալբոմը հրատարակվել է «Անտարես» հրատարակչությունում Ս.Մուրադյանի ընտանիքի միջոցներով, կազմել են Գոհար եւ Զարուհի Մուրադյանները: Ալբոմում զետեղված են նկարչի աշխատանքների 94 լուսանկարներ:
Ս.Մուրադյանը ծնվել է 1927թ. Երեւանում: 1951թ. ավարտել է Երեւանի գեղարվեստաթատերական ինստիտուտը, 1954թ. ի վեր ՀՀ նկարիչների միության անդամ է: Ս.Մուրադյանը նաեւ ակտիվ հասարակական գործիչ էր: 1964-68թթ. եղել է ՀՀ Գեղֆոնդի գեղարվեստական խորհրդի նախագահը, 1982-87թթ. եղել է ՀՀ նկարիչների միության նախագահ, 1985-90թթ. եղել է ՀայկԽՍՀ Գերագույն Խորհրդի պատգամավոր, 1990-95թթ. եղել է ՀՀ ԳԽ պատգամավոր: Երկար տարիներ դասավանդել է Երեւանի գեղարվեստի ակադեմիայում, մինչեւ կյանքի վերջը եղել է ակադեմիայի Գիտխորհրդի անդամ: Նկարիչն արժանացել է մի շարք մրցանակների, այդ թվում ստացել է համամիութենական առաջին մրցանակը «Չդիմացան» նկարի համար: 1957թ. ի վեր մասնակցել է բազում հանրապետական, համամիութենական ու միջազգային ցուցահանդեսների: Վախճանվել է 2007թ.:

24 Июль 2009 - 15:57 AMT
24 июля в зале фресок Национальной галереи Армении состоялась презентация альбома работ народного художника Армении Саркиса Мурадяна. Одновременно открылась выставка путевых этюдов художника.
На презентации книги-альбома и открытии выставки присутствовали его современники: народный художник Армении Акоп Акопян, заслуженный архитектор Армении Джим Торосян и другие известные деятели искусств.
“Творчество Саркиса Мурадяна является олицетворением пути развития советской живописи и одновременно носит ярко выраженный национальный характер и свободу мышления”,- отметила искусствовед Лилит Сарксян.
Книга-альбом, изданный в издательстве “Антарес” на средства семьи Саркиса Мурадяна, составлен Гоар и Заруи Мурадянами. В альбом входят фотографии 94 работ художника.
Саркис Мурадян родился в 1927 году в Ереване. В 1951г.окончил Ереванский художественно-театральный институт, с 1954 был членом Союза художников Армении. Содержательная биография Саркиса Мурадяна ознаменовалась не только плодотворной творческой, но и активной общественной деятельностью. В 1964-68гг.был председателем художественного совета Художественного фонда Армении, в 1982-87гг.председателем Союза художников Армении, в 1985-90гг.- депутатом Верховного Совета Армянской ССР, в 1990-95гг.-депутатом ВС РА. Долгие годы преподавал в Ереванской государственной академии художеств, до конца жизни оставаясь членом Ученого совета Академии. Известный художник удостоился ряда премий, в том числе и первой всесоюзной премии за картину “Не выдержали”. Начиная с 1957 года, участвовал во многих республиканских, всесоюзных и международных выставках, был ответственным за советские выставки в Польше, Германии, Италии, Франции и других странах. Саркис Мурадян скончался в 2007 году.