Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում գրաբար կդասավանդվի: ՀՀ կառավարությունը մտադիր է որոշակի քայլեր ձեռնարեկլ այդ ուղղությամբ 2010թ.:
Ինչպես հաղորդել է Մամիկոնյաց ուխտավորների առաքելության առաջնորդ Ռաֆայել Համբարձումյանը, ՀՀ նախագահին ու Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին հայտարարություն է հասցեագրվել, որ ստորագրել են գիտության, արվեստի, քաղաքականության մի քանի տասնյակ գործիչներ` խնդրելով ստեղծել հանձնաժողով, որը գրաբարի դասավանդման մեթոդաբանություն կմշակի:
«Գրաբարը հին հայկական լեզուն է, որը մենք հասցրել ենք կորցնել, սակայն ժամանակն է վերականգնել այն եւ այդպիսով մերձենալ մեր պատմական արժեքներին: Գրաբարի դասավանդումը հանրակրթական դպրոցներում մեր ժողվորդի ակունքներին վերադառնալու ամենակարճ ճանապարհն է»,-այսօր մամլո ասուլիսում հայտարարել է Ռ.Համբարձումյանը:
Բանասիրական գիտությունների թեկնածու Վարդան Դեվրիյանն իր հերթին ընդգծել է.«Չնվազեցնելով գրաբարի կարեւորությունն ու արժեքը, այն հանրակրթական դպրոցներում դասավանդելու անհրաժեշտությունը չեմ տեսնում, քանի որ այդ գիտելիքները կիրառական չեն առօրյա կյանքում: Ժամանակակից Հայաստանում գրաբարով կատարվում են միայն եկեղեցական արարողությունները»:
Գրաբարը դասական կամ հին հայկական լեզուն է, որն առավելագույնս է պահպանվել գրավոր աղբյուրներում: Առաջին հուշարձանները վերաբերում են V դարին, երբ Մեսրոբ Մաշտոցը ստեղծեց հայոց գրերը: Գրաբարն օգտագործվել է որպես գրական լեզու մինչ 19-րդ դարի սկիզբը, երբ Խ.Աբովյանն առաջին անգամ գրական ստեղծագործություն գրեց իր ժամանակակից խոսակցական լեզվով, որը ստացավ աշխարհաբար անվանումը: Դեռեւս 20-րդ դարի սկզբներին գրաբարը դասավանդվում էր դպրոցներում, ինչը լավ միավորող գործոն էր իրարից խիստ տարբերվող հայոց լեզվի բարբառների պայմաններում:

24 Июль 2009 - 17:40 AMT
В общеобразовательных школах Армении будут преподавать грабар. Правительство Армении намерено предпринять определенные шаги в этом направлении в 2010 году.
Как сообщил предводитель Мамиконяновской паломнической миссии Рафаэл Амбарцумян, президенту Армении и Католикосу Всех Армян было адресовано заявление подписанное несколькими десятками деятелей науки, искусства, политики с просьбой создать комиссию, которая должна будет разработать методику преподавания грабара в общеобразовательных школах Армении.
“Грабар древнейший армянский язык, который мы успели потерять, но пришло время восстановить его и тем самым стать ближе к нашим историческим ценностям. Преподавание грабара в общеобразовательных школах станет кратчайшим путем возвращения к истокам народа”,- сказал на прошедшей сегодня пресс-конференции Рафаэл Амбарцумян.
Кандидат филологических наук Вардан Деврикян в свою очередь подчеркнул: ”Никоим образом не умаляя важность и ценность грабара, не вижу необходимости преподавания грабара в общеобразовательных школах, так как эти знания не нужны в повседневной жизни. В современной Армении на грабаре проводятся только церковные церемонии”.
Грабар – классический или древнеармянский армянский язык, наиболее древняя из сохранившихся в письменных источниках форма армянского языка. Первые памятники относятся к V в. н.э., когда и возникла армянская письменность, созданная армянским просветителем Месропом Маштоцем. Грабар использовался в качестве литературного языка вплоть до начала XIX в., когда Хачатур Абовян впервые написал литературное произведение на современном ему разговорном языке, названном ашхарабар (буквально «мирское слово»). Ещё в начале XX века грабар преподавался в школах, что являлось хорошим объединяющим фактором при условии огромного количества сильно отличающихся друг от друга диалектов армянского языка.