Իրանի հյուսիս-արեւելքում ավիավթար է տեղի ունեցել: Ըստ Press-TV-իի տվյալների, 30 մարդ է զոհվել: Ընդամենը ուղեւորների թիվը 153 էր: Ինքնաթիռը պատկանում էր «Արիա» ավիաընկերությանը:
Պետական հեռուստատեսությունը հաղորդում է, որ Թեհրանից մեկնած ինքնաթիռը կործանվել է Մեշհեդա քաղաքի օդանավակայանում վայրէջքի գնալիս: Ենթադրվում է, որ վթարի պատճառը տեխնիկական անսարքությունն է:
AFP-ն ճշտում է, որ վայրէջքի ժամանակ ինքնաթիռը դուրս է եկել թռիչքային գոտուց եւ բոցավառվել է: Ենթադրվում է, որ դա «Իլ-62» տիպի ինքնաթիռ էր:
Իլ-62 ինքնաթիռը լիզինգային պայմաններով վերցված էր ղազախական ավիաընկերություններից: Ինքնաթիռը ղազախական անձնակազմն էր վարում: Ինչպես հաղորդում է ՌԴ անանուն դիվանագիտական աղբյուրը, անձնակազմի անդամները զոհվել են, բացի մեկ օդաչուից, որը հիվանդանոց է տեղափոխվել ծայրահեղ ծանր վիճակում:
Թեհրան-Երեւան չվերթը կատարող Տու-154 ինքնաթիռը վթարի ենթարկվեց հուլիսի 15-ին` Թեհրանից շուրջ 200 կմ հեռավորության վրա, թռիչքից 16 րոպե անց: Զոհվեց 168 մարդ:

25 Июль 2009 - 09:15 AMT
На северо-востоке Ирана потерпел аварию самолет. По данным канала Press-TV, погибли 16 человек. Всего на борту находились 153 человека. Самолет принадлежал авиакомпании “Ариа”.
Государственное телевидение передает, что самолет, вылетевший из Тегерана, упал в момент, когда готовился совершить посадку в аэропорту города Мешхеда. Предположительно, катастрофа произошла из-за технической неисправности.
AFP уточняет, что самолет при посадке выехал за пределы взлетно-посадочной полосы и загорелся. Предположительно, это был самолет модели “Ил-62”.
Самолет Ил-62 был взят в лизинг у одной из казахстанских авиакомпаний. Им управлял казахстанский экипаж. Название авиакомпании уточняется. Как сообщил анонимный российский дипломатический источник, члены экипажа погибли, кроме одного из летчиков, который госпитализирован в крайне тяжелом состоянии.
15 июля, неподалеку от города Казвин в Иране разбился пассажирский самолет Ту-154, летевший рейсом Тегеран-Ереван. В результате падения лайнер был полностью разрушен, начался пожар. Погибло 168 человек.