25 Հուլիս 2009 - 10:39 AMT
2009թ. Հայաստանում Հայաստանի եւ Վրաստանի մշակույթի նախարարությունների նախաձեռնությամբ անցնում են Վրացական մշակույթի սեզոնները: Միջոցառման շրջանակներում Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում բեմադրվում է «Դոն Ժուան» օպերային ներկայացումը, որի առաջին ցուցադրությունը տեղի կունենա օգոստոսի 30-ին:
«Հայ-վրացական համատեղ նախագծում զբաղված են հայ դերասանները եւ ՀՀ Սիմֆոնիկ նվագախումբը դիրիժոր Կարեն Դուրգարյանի գլխավորությամբ: Մնացած աշխատանքը կատարում է վրացական կողմը»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Դոն Ժուան»-ի ռեժիսոր ու բեմադրիչ Իրինա Գաչեչիլաձեն:
Ըստ նրա, օպերային ներկայացումն արված է նորագույն տարրերով, ինչն արտահայտվում է ոչ միայն դեկորացիաներում, այլ նաեւ բովանդակության մեջ:
«Մենք ընտրեցինք այս օպերան, քանի որ բովանդակությունը շատ ակտուալ է: Անբարոյականությունն այսօր շրջապատում է մեզ ավելի, քան երբեք: Իսկ մտածել դրա շուրջ մեզ թույլ չի տալիս կյանքի կատաղի ռիթմը»,-ասել է Գաչեչիլաձեն: «Դոն Ժուան» ներկայացուցմը հայ հանդիսատեսը կտեսնի նաեւ աշնանը:
Լորենցո դա Պոնտեի լիբրետտոյով Մոցարտի երկու արարից բաղկացած «Դոն Ժուան կամ պատժված անբարոյականը» «ուրախ դրամայի առաջին ցուցադրությունը եղել է 1787թ. հոկտեմբերի 29-ին Պրահայի «Սոսլովնի» թատրոնում: Պրահան հիացած էր «Ֆիգարոյի ամուսնությամբ» եւ 1787թ. փետրվարին Մոցարտը պայմանագիր կնքեց թատերական ձեռներեց Պասկուալե Բոնդինիի հետ` Պրահայի թատրոնի համար նոր օպերա գրելու վերաբերյալ: Մոցարտի ու Դա Պոնտեի աշխատանքը հեշտությամբ էր ընթանում եւ առաջին ցուցադրությունը, Մոցարտի արտահայտությամբ, «անցավ շռնդալից հաջողությամբ»:–

25 Июль 2009 - 10:39 AMT
В 2009 году в Армении по инициативе Министерств культуры Армении и Грузии проходят Сезоны грузинской культуры. В рамках мероприятия в Национальном академическом театре оперы и балета им Ал. Спендиаряна ставится оперный спектакль “Дон Жуан”, премьера которого состоится 30 августа в Ереване.
“В армяно-грузинском совместном проекте, над которым все артисты работают с большой ответственностью и удовольствием, заняты армянские артисты и Симфонический оркестр Армении во главе c дирижером Кареном Дургаряном. Всю остальную работу выполняет грузинская сторона”, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала режиссер и художник спектакля “Дон Жуан” Ирина Гачеаиладзе.
По словам режиссера, оперный спектакль сделан с новейшими элементами, которые проявляются не только в декорациях, но и в содержании.
“Мы выбрали оперу, содержание которой очень актуально. Аморальность, которая показана в опере, сегодня окружат нас больше, чем когда либо. А задумываться над этим не позволяет бешеный ритм жизни”,- отметила Ирина Гачечиладзе.
Спектакль “Дон Жуан” ереванскому зрителю будет представлена также и осеню.
Дон Жуан, или Наказанный развратник – «веселая драма» в двух актах В. А. Моцарта на либретто Лоренцо да Понте. Премьера состоялась 29 октября 1787 года в Сословном театре в Праге. Прага без ума от «Женитьбы Фигаро», и в феврале 1787 года Моцарт подписывает контракт с театральным предпринимателем Паскуале Бондини на сочинение новой оперы для пражского театра. Моцарт и да Понте работали легко, и премьера прошла, по выражению самого Моцарта, «с самым громким успехом».