Բնական գազի մատակարարման եւ սպառման ընթացքում ծագած արտակարգ իրավիճակների դեպքում մարդկային կյանքի պահպանման ու բնակչության նյութական վնասները նվազագույնին հասցնելու, հետեւանքները արագ ու օպերատիվ վերացնելու, ինչպես նաեւ ընկերության տեխնիկական անձնակազմի պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման նպատակով հունիսի 26-ից սկսած ուսումնական վարժանքներ են անցկացվում «ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ 1-04 վթարա-կարգավարական ծառայություններում: Այդ մասին հաղորդում է ընկերության մամլո ծառայությունը:
Ուսումնավարժանքները կազմակերպվում են արտակարգ իրավիճակների հրշեջ-փրկարարական, շտապ բուժօգնության եւ ոստիկանության ծառայությունների հետ համատեղ` «Բազմաբնակարան շենքի մուտքում կուտակված գազի պայթյունի հետեւանքով բնակարանի փլուզում եւ արտակարգ իրավիճակի վերացում», «Բազմաբնակարան շենքերի բակում գազի հոտի առկայություն, որից հետո հրդեհի բռնկում ու արտակարգ իրավիճակի վերացում» թեմաներով:
Այսօր մայրաքաղաքի Էրեբունի համայնքում անցկացված հերթական ուսումնավարժանքի սցենարով 1-04 ծառայությունում գրանցվեց գազի արտահոսքի մասին կանչ, որին հաջորդեց արագ արձագանքման բոլոր կառույցների օպերատիվ մոբիլազացումն ու ժամանումը դեպքի վայր:
«ՀայՌուսԳազարդ» ՓԲԸ Տեխնիկական տեսչության եւ գազի վերահսկողության վարչություն պետ Աշոտ Գրիգորյանը ուսումնական վարժանքները գնահատեց բավարար` նշելով, որ անելիքներ դեռ շատ կան: «Մեր պարտականություններն իրականացնելիս ավելի օպերատիվ եւ ավելի արագ գործենք: Ուսումնական վարժանքներն անցկացվում են 6 ամիսը մեկ, համաձայն նախապես կազմված ժամանակացույցի, բայց մեծ մասշտաբի վարժանք կարող է լինել տարին մեկ անգամ: Եկրորդ ուսումնավարժանքը տեղի կունենա աշնանը`սեպտեմբեր-հոկտեմբերին»,-ասել նա:
Ըստ նրա, նման իրավիճակներում բնակչությունը չպետք է խուճապի մատնվի եւ խանգարի արագ արձագանքման բրիգադների աշխատանքին: Ուսումնավարժանքների նպատակներից մեկը բնակչության իրազեկման ապահովումն է:

27 Июль 2009 - 09:07 AMT
С целью обеспечения безопасности людей во время чрезвычайных ситуаций, возникающих в процессе снабжения и потребления газа, а также повышения уровня подготовки технического персонала компании к действиям в чрезвычайных ситуациях с 26 июня в диспетчерско-аварийных службах 1-04 ЗАО «АрмРосгазпром» начались учебно-тренировочные мероприятия. Об этом сообщает пресс-служба компании.
Учебно-тренировочные занятия будут проводиться совместно со службами по чрезвычайным ситуациям, пожарно-спасательной, медпомощи и полиции.
По сценарию, прошедшей сегодня в столичной общине Эребуни очередной тренировки, в службу 1-04 поступил вызов об утечке газа, после чего последовала мобилизация всех подразделений служб быстрого реагирования, и было обеспечено своевременное прибытие на место аварии.
Начальник Управления технической инспекции и газнадзора Ашот Григорян оценил занятия на “удовлетворительно”, отметив, что усилия в этом направлении должны быть продолжены. “ Наша обязанность заключается в быстроте и оперативности проводимых работ. Согласно графику, занятия проводятся раз в 6 месяцев, однако масштабные учения могут проводиться раз в год. Вторые учебно-тренировочные занятия пройдут осенью, в сентябре-октябре”, – сказал он.