27 Հուլիս 2009 - 12:19 AMT
Հուլիսի 27-30 Երեւանում 40 մարզային երիտասարդական կազմակերպությունների մասնակցությամբ կկայանա չորսօրյա սեմինար «Երիտասարդության դերը թրաֆիկինգի կանխման գործում»: Հայաստանի սպորտի եւ երիտասարդության հարցերով փոխնախարար Արսեն Քարամյանի խոսքով, միջոցառման նպատակն է` ապահովել երիտասարդության անվտանգությունը, քանի որ վերջինս ամենից հաճախ է հայտնվում ռիսկի գոտում:
«Նման միջոցառումները շարունակական բնույթ են կրելու, 2009թ. աշնանը ծրագրվում է հեռուստակամուրջ անցկացնել Հայաստանի խոշոր քաղաքների միջեւ, որի ընթացքում կքննարկվեն Հայաստանում թրաֆիկինգի հաղթահարման հնարավոր միջոցներին առնչվող հարցեր»,- ասել է Արսեն Քարամյանը:
Սեմինարի մասնակիցներին կտրամադրվեն այլ երկրների օրենսդրությունները, որոնք կարգավորում են այդ ոլորտը, ինչպես նաեւ կտրամադրվի սեմինարների շրջանակներում միջազգային ու հասարակական կազմակերպությունների եւ պետկառույցների հետ կազմակերպված հանդիպումների ընթացքում միջազգային փորձին ծանոթանալու հնարավորություն:

С 27 по 30 июля в Ереване с участием 40 представителей областных молодежных организации пройдет четырехдневный семинар на тему “Роль молодежи в деле пресечения траффикинга”. По словам замминистра спорта и по вопросам молодежи Армении Арсена Карамяна, цель мероприятия – обезопасить молодежь, которая наиболее чаще оказывается в группе риска.
“Подобные мероприятия будут носить продолжительный характер, осенью 2009 года планируется проведение телемоста между крупными городами Армении, в ходе которого будут обсуждаться вопросы, касающиеся возможных способов преодоления траффикинга в Армении”, – сказал Арсен Карамян.
Участникам семинара будут представлены законодательства других стран, регулирующие эту сферу, а также будет предоставлена возможность ознакомиться с международным опытом в ходе встреч, организованных в рамках семинаров с представителями международных и общественных организаций и госструктур.