ՀՀ Վերաքննիչ դատարանը չի բավարարել Երեւանի Սայաթ-Նովայի անվան երաժշտական դպրոցի մի խումբ ուսուցիչների հայցը, որոնք բողոքարկել էին դպրոցի տնօրինության որոշումը` պայմանագրի դրույթները միակողմանի կարգով փոխելու վերաբերյալ: «Տնօրինությունն իրավունք չուներ փոփոխության ենթարկել իրավապայմանագրային հարաբերությունները եւ նման պայմանգրեր կնքել»,-այսօր համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել են ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամներ, փաստաբաններ Արամ Կարախանյանն ու Մարիամ Ղուլյանը:
Ըստ Ղուլյանի, ուսուցիչների հայցի մերժումը վերաքննիչ դատարանի կողմից հակասում է Վճռաբեկ դատարանի 2008թ. հուլիսի 23-ի որոշմանը մեկ այլ գործով, որտեղ գրանցված է, որ ժամկետային պայմանագրեր կարող են կնքվել միայն բացառիկ դեպքերում, եթե աշխատանքը սեզոնային է եւ երկարատեւ բնույթ չի կրում:
Մարիամ Ղուլյանը նշում է, որ Վճռաբեկ դատարանի, որպես ավելի բարձր ատյանի, որոշումները պարտադիր են վերաքննիչ դատարանի համար, ինչը հստակ նշված է ՀՀ Դատական օրենսգրքի 15-րդ հոդվածի 4-րդ մասում, եւ հավելել է, որ վերաքննիչ դատարանը հաշվի չի առել Վճռաբեկ դատարանի վերոնշյալ որոշումը:
Ինչպես նշել է փաստաբան Արամ Կարախանյանը, Վերաքննիչ դատարանի նման որոշումը վտանգավոր նախադեպ է ստեղծում, ինչը թույլ կտա հետագայում այլ գործատուների միակողմանի կարգով փոխել աշխատակիցների հետ պայմանագրի դրույթները` խախտելով ՀՀ Աշխատանքային օրենսդրությունը:
Փաստաբանները հաղորդել են, որ Վերաքննիչ դատարանի որոշման բողոքարկման նպատակով իրենք մտադիր են շաբաթվա ընթացքում դիմել Հայաստանի Վճռաբեկ դատարան:

Апелляционный суд РА не удовлетворил исковые заявления четырех преподавателей ереванской музыкальной школы имени Саята Новы, протестующих против решения дирекции школы в одностороннем порядке изменить сроки действия договоров. «Дирекция школы не имела право менять договорно-правовые отношения и заключать подобные договора», – заявили сегодня на совместной пресс-конференции члены Палаты адвокатов РА, адвокаты Арам Караханян и Мариам Гулян.
По словам Мариам Гулян, отказ Апелляционного суда в удовлетворении искового заявления преподавателей, противоречит решению Кассационного суда по другому аналогичному делу от 23 июля 2008г., в котором было зафиксировано, что срочные договора могут заключаться в виде исключения только в том случае, если работа носит сезонный и непродолжительный характер.
Мариам Гулян отметила, что решения Кассационного суда, как более высокой инстанции, обязательны для Апелляционного, что четко указано в четвертой части статьи 15 Судебного кодекса РА, и добавила, что Апелляционный суд не принял во внимание вышеуказанный вердикт Кассационного суда.
Как подчеркнул адвокат Арам Караханян, такой вердикт Апелляционного суда создает опасный прецедент, который в дальнейшем позволит другим работодателям в одностороннем порядке менять условия договоров с работниками с нарушениями Трудового законодательства РА.
Адвокаты сообщили, что для обжалования решения Апелляционного суда они намерены в течение недели обратиться в Кассационный суд Армении.