29 Հուլիս 2009 - 13:20 AMT
«Բաց երաժշտության փառատոնի» հանդիսավոր բացումը տեղի կունենա հուլիսի 30-ին բազմաժանր գալա-համերգով: Փառատոնը կլրացնի այն բացը, որ ամեն տարի ամռանն առաջանում է Երեւանի երաժշտական կյանքում»,-ասել է փառատոնի նախաձեռնող, Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար Արամ Ղարաբեկյանը:
Բոլոր 23 համերգները կանցնեն «Մոսկվա» կինոթատրոնի ամառային կինոսրահում հուլիսի 30-ից մինչեւ սեպտեմբերի 21-ը:
Փառատոնը կրում է բաց մտածողության, ընկալման, շփման, փոխհարաբերությունների եւ փոխգործակցության կնիքը: Փառատոնի բնույթը լավագույնս կբացահայտվի գալա-համերգում, որի ծրագիրը կազմված է ամենատարբեր ժանրերից, եւ որին կմասնակցի 150 կատարող»,-ասել է Ղարաբեկյանը:
Ըստ նրա, «Մոսկվա» կինոթատրոնի 800-տեղանոց ամառային կինոսրահում արդեն տեղադրվել է հատուկ գերմանական տեխնիկա, որը կապահովի իդեալական հնչողություն:
2010թ. փառատոնը տեղի կունենա ոչ միայն մայրաքաղաքում, այլ նաեւ ՀՀ մարզերում: Բոլոր մասնակիցներին, որոնք շուրջ 200 են, կշնորհվի մրցանակ` «Արտիստի» բրոնզե արձանիկը, որի հեղինակն է դիզայներ Արման Դավթյանը (Նուռ):
Փառատոնի հովանավորներն են ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի դեսպանատունը, ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ-ը, «Կոնվերս բանկը» եւ Ջինիշյան հիմնադրամը:

Торжественное открытие “Фестиваля открытой музыки” состоится 30 июля многожанровым гала-концертом. Фестиваль открытой музыки”, который сам по себе является музыкальным фейерверком, заполнит вакуум, создающийся каждое лето в музыкальном мире Еревана”,- сказал инициатор фестиваля, художественный руководитель Государственного камерного оркестра Армении Арам Карабекян.
Все 23 фестивальных концерта пройдут в летнем зале кинотеатра “Москва” с 30 июля по 21 сентября.
“Фестиваль открытой музыки” носит отпечаток открытого мышления, восприятия, общения, взаимоотношений и взаимодействия. Характер фестиваля лучшим образом будет показан на галла концерте, программу которой, составленной из произведений самых разных жанров, исполнят 150 профессионалов”,- отметил Арам Карабекян.
По его словам, в летнем зале кинотеатра “Москва”, вмещающем 800 мест уже установлена специальная немецкая звуковая техника для фестивальных концертов, которая обеспечит идеальное звучание.
В 2010 году “Фестиваль открытой музыки” состоится не только в столице, но и в областях Армении. Всем участникам фестиваля, число которых превышает 200, будет вручен приз – бронзовая статуэтка “Артист”, автором которой является дизайнер Арман Давтян (Нур).
Спонсорами фестиваля выступают посольство США в Армении, компания VivaCell-MTS, Конверс банк и фонд Джинишян.