29 Հուլիս 2009 - 17:11 AMT
Օրերս «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցները այցելել են Արտաշատ: Շառլ Ազնավուրի անվան քաղաքային մշակույթի տանը հյուրերը մասնակցել են «Երգենք եւ պարենք հայերեն» ծրագրին, որը նախապատրաստել էին այդ մշակութային հաստատության սաները: Միջոցառման շրջանակներում մասնակիցները եղել են նաեւ Խոր Վիրապում:
«Արի տուն» ծրագիրը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը մշակել է մի քանի հասարակական կազմակերպությունների հետ համատեղ: Նրա նպատակն է` ակտիվացնել սփյուռքահայ երիտասարդների այցերը Հայաստան, որտեղ նրանք կբնակվեն հայկական ընտանիքներում:
Ծրագրի մասնակիցները կապրեն ընտանիքներում` Երեւանում, Արմավիրի, Արարատի, Կոտայքի, Արագածոտնի մարզերում:
Պետությունը կհոգա մասնակիցների բոլոր ծախսերը Հայաստանում` ներառյալ մուտքի վիզայի ստացումը, ուղեւորությունն ու տրանսպորտը, թանգարանների ու պատմական հուշարձանների այցելությունը: «Արի տուն» ծրագրի իրականացման համար պետբյուջեից հատկացվել է 22 մլն դրամ:
Ծրագրի հովանավորներն են Ամերկիայի իրաքահայերի միությունը, Երեւանի կոնյակի գործարանը, «ԱրմենՏել» ընկերությունը եւ բջջային օպերատոր ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ-ը:

На днях участники программы “Вернись домой” (Ари тун) посетили город Арташат. Во дворце культуры имени Шарля Азнавура гости приняли участие в программе “Споем и станцуем по-армянски”, которую подготовили воспитанники данного культурного учреждения. В ходе мероприятия участники так же побывали в монастырском комплексе Хор-Вирап.
Программа “Вернись домой” (Ари тун) разработанная Министерством по вопросам диаспоры Армении совместно с несколькими общественными организациями. Ее цель – активизировать визиты молодежи из диаспоры в Армению, где они будут проживать в армянских семьях.
Участники программы будут поселены в семьях в Ереване, Армавирской, Араратской, Котайкской, Арагацотнской областях Армении.
Государство покрывает все расходы по пребыванию участников программы в Армении, включая расходы на получение въездной визы, проезд и транспорт, посещение музеев и исторических памятников. На реализацию программы “Вернись домой” из государственного бюджета предоставлено 22 миллиона драмов.
Спонсорами программы являются Союз иракских армян Америки, Ереванский коньячный завод, армянская телекоммуникационная компания “АрменТел” (бренд Beeline) и сотовый оператор VivaCell-MTS.