30 Հուլիս 2009 - 09:05 AMT
Հայոց բանակը պատվով է շարունակելու իր սրբազան առաքելությունը, մնալու է մեր պետության ու ժողովրդի անվտանգության հուսալի պաշտպանը, մնալու է տարածաշրջանային խաղաղության ու կայունության առանցքային եւ անփոխարինելի բաղադրիչը: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը Երեւանում իր ելույթում` ընդունելով ռազմական շքերթը, որը նվիրված էր Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի հիմնադրման 15-ամյակին:
Անդրադառնալով բանակի այսօրվա դրությանը` նախագահն ասել է.«Այսօր մենք ուժեղ ենք. ուժեղ ենք, քան երբեւէ, մեր բանակն ամուր է, արդիական եւ ունակ լուծելու ցանկացած խնդիր: Նա պատվով է բռնել ո՛չ միայն պատերազմի, այլեւ խաղաղության քննությունը` մարմնավորելով ողջ հայության հաղթական ոգին»:
Ըստ Ս.Սարգսյանի, ՀՀ Զինված ուժերն արդեն բազմիցս են հաստատել իրենց բարձր պրոֆեսիոնալիզմն ու բարձր բարոյահոգեբանական հատկությունները պաշտպանելով իր հայրենիքի սահմանները, զորավարժությունների եւ խաղաղարար առաքելությունների կատարման ժամանակ:

Армянская армия с честью будет продолжать свою святую миссию – оставаться надежной защитницей спокойствия и безопасности государства и народа, главным и незаменимым компонентом региональной безопасности и стабильности. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в своей речи в Ереване, принимая военный парад, приуроченный к 15-летию основания военного института имени Вазгена Саркисяна.
Президент Армении, касаясь состояния армянской армии, на сегодняшний день сказал: «Мы сегодня сильны, сильны как никогда. Наша армия крепка, современна и способна решить любую задачу. Наша армия с честью выдержала не только экзамен войной, но и миром, воплотив победный дух всех армян».
По словам Саргсяна, Вооруженные силы Армении во время защиты границ своей родины, военных учений и во время выполнения миротворческих миссий множество раз уже подтверждали свой профессионализм и высокие морально-волевые качества.