30 Հուլիս 2009 - 09:43 AMT
Ընդունելով Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի 15-ամյակին նվիրված զինվորական շքերթը` Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը իր շնորհավորկան խոսքում ասել է, որ Հայաստանի ռազմակրթական հաստատությունները դարձել են որակյան մասնագետների նախապատրաստման կենտրոններ:
Ըստ նրա, Հայաստանի նորանկախ հանրապետության առաջին ռազմաուսումնական հաստատությունները հիմնադրվեցին կանոնավոր բանակ ձեւավորելու դժվարին օրերին, երբ դեռ ընթանում էին ակտիվ ռազմական գործողություններ: Այսօր արդեն կարող ենք ասել, որ բոլոր ռազմական կրթօջախներն էլ դարձել են ժամանակակից ռազմարվեստի հմուտ մասնագետների պատրաստման կենտրոններ, ունեն ուսումնատեխնիկական հարուստ հնարավորություններ եւ փորձառու դասախոսապրոֆեսորական եւ հրամանատարական կազմ:
«Վստահ եղեք, որ նախորդ տարիների նման այսուհետ եւս բանակի կատարելագործման, բարձրակարգ սպայական կադրերով համալրման, սպաների, նրանց ընտանիքների սոցիալական պաշտպանվածության խնդիրները շարունակելու են մնալ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության եւ անձամբ իմ գործունեության գերակայություններից մեկը: Այլ կերպ չի էլ կարող լինել»,-ասել է նախագահը:

Принимая военный парад, приуроченный к 15-летию основания военного института имени Вазгена Саркисяна, президент Армении Серж Саргсян в своей поздравительной речи сказал, что военно-образовательные учреждения Армении стали центрами подготовки квалифицированных специалистов.
По его словам, военно-образовательные учреждения независимой Армении были основаны в первые трудные дни формирования регулярной армии, когда еще велись активные боевые действия. Сегодня можно уже говорить, что все военные вузы стали серьезными центрами подготовки квалифицированных специалистов военного искусства, имеющими богатые учебно-технические возможности и опытный профессорско-преподавательский и командный состав.
Президент Армении заверил, что сегодня, как и ранее, оснащение и модернизация армии, ее пополнение профессиональными военными кадрами, социальная защита офицеров и членов их семей продолжат оставаться одними из приоритетов деятельности правительства Армении и самого президента лично. «Иначе и быть не может», – отметил глава государства.