Մեկ տարվա ընթացքում Երկրի բնակչության ավելի քան մեկ երրորդը կարող է վարակվել նոր գրիպի A(H1N1) հարուցիչով: Այդ մասին Ժնեւում հայտնել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գլխավոր տնօրենի օգնական Կեյձի Ֆուկուդան:
«Վերջնական հաշվարկով նոր գրիպի վիրուսով վարակվածների թիվը երկրներում տարբեր է լինելու, սակայն ես չեմ կարծում, որ նշանակություն ունի, թե քանի հոգի կվարակվի` 20, 30, թե 40 տոկոսը: Ամեն դեպքում դա շատ մեծ թվեր են, որոնք պարզապես մեզ ասում են այն մասին, որ խոսքը գնում է պանդեմիայի մասին: Մենք պետք է սպասենք հիվանդացածների թվի աճին»,- ասել է Կեյձի Ֆուկուդան:
Նրա խոսքով, հաջորդ մի քանի ամիսների ընթացքում վիրուսը կշարունակի տարածվել ոչ միայն երկրից երկիր, այլեւ պետությունների ներսում:
Հիվանդությունների հսկողության եւ պրոֆիլակտիկայի Եվրոպական կենտրոնի տվյալների համաձայն, A(H1N1) հարուցիչով աշխարհում վարակվել են 175 785 մարդ, որոնցից 1116 մահացել են:

30 Июль 2009 - 12:16 AMT
За год более трети населения Земли может заразиться вирусом нового гриппа А(H1N1). Об этом заявил в Женеве помощник генерального директора Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Кэйдзи Фукуда.
“В конечном счете, число зараженных вирусом нового гриппа в странах будет разным, однако я не думаю, что имеет значение, сколько людей будут инфицированы – 20, 30 или 40 процентов. В любом случае это очень большие цифры, которые просто говорят нам о том, что речь идет о пандемии. Нам нужно ожидать увеличения числа заболевших”, – сказал Кэйдзи Фукуда.
По его словам, следующие несколько месяцев вирус продолжит распространяться не только из страны в страну, но и внутри государств.
По данным Европейского центра по контролю и профилактике заболеваний, вирусом нового гриппа А (H1N1) заразились в мире 175 785 человек, из которых 1116 скончались.