Լենինգրադի մարզի Օտրադնոե քաղաքի 13-ամյա բնակիչ Բերտա Պուզյանը հաղթել է «Պոնտոսի արենա» միջազգային փառատոնում, որն անցնում էր Ստավրոպոլում: Փառատոնին մասնակցում էին 8-18 տարեկան հարյուրավոր մասնակիցներ 15 երկրներից: Միջազգային ժյուրիի կազմում էին Մոսկվայի եւ Կիեւի կոնսերվատորիաների պրոֆեսորներ, ինչպես նաեւ օտարերկրյա փորձագետներ: Բերտա Պուզյանը գերեց հեղինակավոր ժյուրիին հին հայկական երգի a capella կատարմամբ: Ընդ որում պատանի երգչուհին ոչ միայն արժանացավ 1-ին տեղին, այլ նաեւ ուսումը շարունակելու հրավերներ ստացավ Կիեւի կոնսերվատորիայից, Ռադիոյի եւ Հեռուստատեսության ակադեմիայից, Մոսկվայի Թատերական արվեստի պետական ինստիտուտից` այդ ինստիտուտի դոցենտ, ժյուրիի նախագահ Մարինա Պոլտեւայից:
Բերտա Պուզյանն արդեն բազմիցս է դարձել բազմաթիվ տարածաշրջանային ու ռուսական փառատոնների դափնեկիրն ու հաղթողը: Մասնավորապես, հունիսին աղջիկը 1-ին տեղն է նվաճել Վիբորգում կայացած էստրադային երգի մրցույթում, իսկ մայիսին` «Երաժշտական անձրեւանոցներ» ուկրաինական մրցույթում, հաղորդում է Analitika.at.ua-ն:

Тринадцатилетняя певица из города Отрадное Ленинградской области Берта Пузян стала победительницей на международном фестивале «Понтийская арена», проходившем в Севастополе. В фестивале участвовало более сотни участников в возрасте от 8 до 18 лет из 15 стран. В состав международного жюри входили несколько профессоров Московской и Киевской консерватории, а также иностранные эксперты. Берта Пузян покорила авторитетное жюри исполнением a capella старинной армянской песни. При этом юная певица удостоилась не только I-го места, но и нескольких приглашений на обучение: в Киевскую консерваторию, Академию радио и телевещания, а также в московский ГИТИС – от доцента этого института, председателя жюри Марины Полтевой.
Берта Пузян уже неоднократно признавалась лауреатом и победителем многочисленных региональных и российских фестивалей. В частности, в июне девочка заняла первое место на проходившем в Выборге конкурсе эстрадной песни, а в мае – на украинском конкурсе «Музыкальные зонтики», сообщает Analitika.at.ua.