31 Հուլիս 2009 - 13:14 AMT
Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունն ու Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը Փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել: Այսօր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության ու Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության համագործակցության առաջին քայլը ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի կանխարգերլմանն ուղղված արշավն է: Ակցիան մի քանի փուլերից է կազմված եւ միջոցառումներից, որոնց ընթացքում կտարածվեն իրազեկման թերթիկներ եւ կկազմակերպվեն հասարակական միջոցառումներ` «Մենք հոգ ենք տանում» կարգախոսով:
«Մենք պետք է հող ստեղծենք հանրության իրազեկման համար: Գիտելիքներն ու իրազեկության բարձր մակարդակը թույլ կտան ավելի արդյունավետ աշխատանք տանել հիվանդության կանխարգելման ուղղությամբ: Եթե մենք արժեվորում ենք մեր ապագան, մենք պարտավոր ենք ազատ մտածել եւ չամաչենք հետազոտվել վարակի հայտնաբերման համար »,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Իր հերթին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության նախագահ Մխիթար Մնացականյանը կարեւորել է երիտասարդների իրազեւկումը սոցիալական առողջապահության ոլորտում եւ կոչ է արել պաշտպանվել տարբեր հիվանդություններից:
Ակցիայի շրջանակներում ՀՀ բոլոր մարզերում կտեղադրվեն վահանակներ ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի մասին սեղմ տեղեկատվությամբ:
Երկու կազմակերպությունների ներկայացուցիչները հուշագրի կնքումից առաջ արյան թեստ հանձնեցին` ՄԻԱՎ-ի վերաբերյալ հետազոտվելու նպատակով:

Сегодня компания ВиваСелл-МТС и Армянское Общество Красного Креста (АОКК) подписали Меморандум о взаимопонимании. Первым шагом сотрудничества компании ВиваСелл-МТС и Армянского Общества Красного Креста является акция, направленная на предотвращение СПИД и ВИЧ-инфекции. Акция состоит из нескольких этапов и мероприятий, в ходе которых будут распространены информационные материалы и организованы общественные мероприятия. Девиз “ Мы заботимся” лежит в основе сотрудничества.
”Мы должны создать почву для информирования общества. Знания и высокий уровень информированности сделают возможным проведение более продуктивных работ для предотвращения заболеваний. Если мы ценим наше будущее, то мы обязаны мыслить более свободно, и не стыдится сдавать анализы на ВИЧ-инфекцию”,- сказал генеральный директор компании ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В свою очередь глава АОКК Мхитар Мнацаканян подчеркнул важность информированности молодого поколения в сфере социального здравоохранения и призвал защитить себя от различных заболеваний.
В рамках программы во всех областях Армении были установлены щиты, содержащие краткую информацию о СПИД и ВИЧ-инфекции.
Представители обеих организаций перед подписанием меморандума сдали анализ крови для исследования на ВИЧ-инфекцию.