Օրերս Երեւանում տեղի ունեցավ «Կիլիկիա» առագաստանավի նավապետ Կարեն Բալայանի հանդիպումը երիտասարդության հետ: Հանդիպումը կազմակերպել էր «Ծիրանի» հասարակական կազմակերպությունը եւ «Հայրենասերների ակումբը»: Հանդիպմանը երկու փաստագրական ֆիլմ ցուցադրվեց` «Նավագնացությունը եւ յոթ ծովերը» եւ «700 կմ դեպի անհայտություն»:
«Մի քանի տարուց, մենք կարող ենք անդարձ կորցնել «Կիլիկիա» առագաստանավը: Նավաշինարարները, «Հայաս» ակումբի անդամները, մեր բարեկամներն ու կողմնակիցները, բոլոր նրանք, ով անտարբեր չեն մեր մշակութային ու պատմական ժառանգության հանդեպ, այս օրերին անում են ամեն ինչ, պահպանելու համար նավը մեր ժառանգների համար»,-PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է ասել է «Կիլիկիայի» նավապետ Կարեն Բալայանը:
Վերջին ամիսներին մենք մի քանի միջոցառում կազմակերպեցինք բաց երկնքի տակ: Միջնադարի տեխնոլոգիաներով կառուցված նավը մշտական հոգատարության կարիք ունի:
«Կիլիկիա» միջնադարյան հայկական առեւտրային նավը, որ կառուցվել է հին գծագրերով «Հայաս» Ծովային հետազոտությունների ակումբի անդմաների ջանքերով, առագաստի տակ անցավ Եվրոպայի շուրջ` այցելելով 25 երկրների 62 նավահանգիստ: Չնայած դժվարությունների, այդ նավը կառուցվեց 11 տարվա ընթացքում եւ դարձավ մեր ժողովրդի ոգու ու միասնության խորհրդանիշը: Նավարկության 2 տարում շատ մարդիկ տարբեր երկրներում իմացան հայ նավարկության պատմության մասին, արժանին մատուցելով հայ նավաստիների մերօրյա սխրանքին: Հայաստանը ներկայացվեց աշխարհին եւս մեկ գրավիչ կողմով:

3 Август 2009 - 07:28 AMT
На днях в Ереване состоялась встреча капитанa судна “Киликия” Каренa Балаянa с молодежью. Встреча была организована общественной организацией “Цирани” и «Клубом патриотов”. На встрече было показано два документальных фильма – «Судоходство и семь морей” и “700 км в неизвестность”.
“Через несколько лет мы можем безвозвратно потерять корабль «Киликия». Строители судна, члены клуба «Айас», наши друзья и единомышленники и все те, кому небезразлична судьба нашего культурного и исторического наследия, предпринимают в эти дни все возможное, дабы сохранить корабль для наших потомков”, – сказал корреспонденту PanARMENIAN.Net капитан “Киликии” Карен Балаян.
В последние месяцы были осуществлены несколько мероприятий для сдвига организации морского музея. Однако, по словам Балаяна, отзывы были только со стороны простых людей, в то время как правительство пока никак не отреагировало.
Уже третий год легендарный парусник “ Киликия” стоит под открытым небом в ожидании решения вопроса об организации морского музея. Построенное по средневековым технологиям, судно нуждается в постоянном уходе и предоставлении соответствующих условий для дальнейшего существования.
Средневековое армянское торговое судно «Киликия», построенное по древним чертежам Клубом Морских исследований «Айас», прошло под парусом вокруг Европы, посетив 62 порта в 25 странах. 11 лет, невзирая на трудности, строили этот корабль, ставший символом силы духа и единения нашего народа. За два года плавания великое множество людей в разных странах узнали о яркой истории армянского мореплавания, воздав должное современному подвигу армянских моряков. Армения была представлена всему миру с еще одной привлекательной стороны.