Օգոստոսի 5-6 Երեւանում «Գերմանախոս երկրների նախկին կրթաթոշակառուների հայաստանյան միությունը» եւ Առողջապահության ազգային ինստիտուտը օտարերկրյա փորձագետների մասնակցությամբ կազմակերպել է «Տղամարդու առողջություն-տեսականից դեպի գործնական բժշկություն» թեմայով սեմինարը: Սեմինարին մասնակցում են բժիշկներ, այդ թվում ուրոլոգներ, անդրոլոգներ, սեքսապաթոլոգներ, էնդոկրինոլոգներ եւ այլ մասնագետներ, որոնք զբաղվում են տղմարդկանց հիվանդսությունների կանխարգելմամբ ու բուժմամբ:
Ըստ «Գերմանախոս երկրների նախկին կրթաթոշակառուների հայաստանյան միության» տնօրեն Ռաֆայել Բադալյանի, ըստ միջազգային վիճակագրական արդյունքների, 40-նն անց տղամարդկանց շուրջ 50 տոկսը սեռական առողջության հետ կապված խնդիրներ ունի:
«Խուսափելու համար նման խնդիրներից, հարկավոր է իրազեկ լինել եւ չամաչել դիմել բժշկին: Բացի այդ, պետք է հետեւել կենսակերպին` չչարաշահել ալկոհոլն ու ծխախոտը, որոնք բացասաբար են անդրադառնում սեռական ֆունկցիայի վրա»,-ասել է Բադալյանը եւ հավելել, որ «նման սեմինարները անհրաժեշտ են մեր բժիշկների եւ հանրության համար` երկկող իրազեկության բարձրացման ու իրավասության առումով»:
Սեմինարի ընթացքում օտարերկրյա փորձագետները իրենց փորձն ու գիտելիքները կկիսեն հայ գործընկերների հետ: Նրանք ներկայացնելու են տղամարդկանց հիվանդությունների ախտորոշման ու բուժման ուղեցույցները:
Ըստ վիճակագրության տղամարդկանց կյանքի միջին տեւողությունը 5 տարով պակաս է կանանց կյանքի միջին տեւողությունից: Բացի այդ, իրենց կյանքի 15 տարիների ընթացքում նրանք տառապում են այս կամ այն հիվանդությունից: Այդպիսով, տղամարդկանց առողջության պահպանումը բժշկության 21-րդ դարի առաջնային խնդիրներից է:

5-6 августа в Ереване “Армянская ассоциация бывших стипендиатов в Германии” и Национальный институт здравоохранения при участии иностранных экспертов провoдят семинар на тему “Здоровье мужчины – от теории к практическому лечению”. В семинаре принимают участие врачи, в том числе урологи, андрологи, сексопатологи, эндокринологи и другие специалисты, занимающиеся диагностикой, предотвращением и лечением мужских заболеваний.
По словам директора “Армянской ассоциации бывших стипендиатов в Германии” Рафаэла Бадаляна, по результатам международной статистики, у 50% мужчин выше 40 лет есть проблемы с половым здоровьем.
“Чтобы избежать подобных проблем, надо быть информированным и не стыдится обращаться к врачу. Кроме того, надо следить за образом жизни: не злоупотреблять алкоголем и табаком, которые негативно отражаются на половой функции”, – отметил Бадалян и добавил, что “такого рода семинары необходимы для наших врачей и общества в плане повышения двухсторонней информированности и компетентности”.
В ходе семинара зарубежные эксперты поделятся своим опытом и знаниями с армянскими коллегами. Они расскажут о современных методах диагностики и способах лечения венерических заболеваний у мужчин.
По статистике средняя продолжительность жизни мужчин на 5 лет короче средней продолжительности жизни женщин. Кроме того, 15 лет своей жизни они страдают от разных заболеваний. Таким образом, сохранение здоровья мужчин является одной из приоритетных задач медицины 21-го века.