26 April 2002 - 19:03 AMT
ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԹԱՎՈՒՇԻ ՄԱՐԶԻ ՄԱՐԶԱՅԻՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ԴԵՄ ՀՀՇ ՎԱՐՉՈՒԹՅԱՆ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԱԾ ԴԱՏԱԿԱՆ ՀԱՅՑԸ ՄԵՐԺՎԵԼ Է
Հայաստանի Թավուշի մարզի առաջին ատյանի դատարանը որոշում է ընդունել` մերժել «Հայոց Համազգային շարժում» կուսակցության վարչության Թավուշի մարզի Մարզային ընտրական հանձնաժողովի դեմ ներկայացրած հայցը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմինֆո» գործակալությունը, դատարանը պատճառաբանել է իր որոշումը նրանով, որ դա «չի մտնում տվյալ դատարանի լիազորությունների շրջանակը»: Հիշեցնենք, որ ՀՀՇ կուսակցությունը պահանջել էր Թավուշի մարզի ՄԸՀ-ից գրանցել իր առաջնորդ, միջազգային հետախուզության մեջ գտնվող, ներքին գործերի նախկին նախարար Վանո սիրադեղյանին 75-րդ ընտրատարածքում որպես թեկնածու` լրացուցիչ խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցելու համար, որը նախատեսված է անցկացնել 2002 թվականի մայիսի 19-ին: ԻՆչպես այսօր տեղեկացրել է «Արմինֆո» գործակալության թղթակցին Հայաստանի ԿԸՀ-ի քարտուղար Արմենուհի Զոհրաբյանը, այսօրվա դրությամբ, Վանո Սիրադեղյանը դուրս է մնացել մայիսի 19-ի խորհրդարանական ընտրություններից, «եթե ՀՀՇ-ն չբողոքարկի դատարանի որոշումը բարձրագույն դատական ատյաններում»:

26 April 2002 - 19:03 AMT
ПРАВЛЕНИЮ АОД ОТКАЗАНО В СУДЕБНОМ ИСКЕ ПРОТИВ ОБЛАСТНОЙ ИЗБИРАТЕЛЬНОЙ КОМИССИИ ТАВУШСКОЙ ОБЛАСТИ АРМЕНИИ
Накануне суд I-й инстанции Тавушской области Армении принял решение отказать правлению партии Армянское Общенациональное Движение (АОД) в иске против Областной избирательной комиссии Тавушской области. По сообщению агентства “Арминфо”, суд мотивировал свое решение тем, что это “не входит в полномочия данного суда”. Напомним, что партия АОД требовала от ОИК Тавушской области зарегистрировать своего лидера – находящегося в международном розыске экс-министра ВД Вано Сирадегяна, кандидатом для участия в дополнительных парламентских выборах, намеченных на 19 мая 2002 года, по 75-му избирательному округу. Как сообщила сегодня корреспонденту “Арминфо” секретарь ЦИК Армении Арменуи Зограбян, по состоянию на сегодняшний день Вано Сирадегян оказался вне парламентских выборов 19 мая, “если АОД не обжалует решение суда в вышестоящих судебных инстанциях”.