5 Օգոստոս 2009 - 11:40 AMT
Հայաստանի կերպարվեստի դպրոցների սաները կմասնակցեն ԱՊՀ պատանի նկարիչների համար կազմակերպվող վարպետության դասերին
Այսօր օգոստոսի 5-ին Իվան Ռեպինի 165-ամյա տարեդարձի օրը «Զդրավնեվո» տուն-թանգարանում տեղի կունենա թանգարանին հայտնի նկարչի «Լուսնկա գիշեր» եւ «Բելոռուս» կտավների ստեղծագործությունների կրկնօրնակների հանձնման արարողությունը: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ը, Հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի մամլո քարտուղար Ալեքսանդր Կալուգինը, դրանք կընդգրկվեն ցուցադրության մեջ նկարչի աշխատանքների թվային այլ կրկնօրինակների հետ միասին, որոնք «Սլավյանսկիի բազար» VIII միջազգային փառատոնում նվիրել էին թանգարանին ՌԴ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Սերգեյ Նարիշկինը եւ ԱՊՀ անդամ պետությունների հումանիտար համագործակցության խորհրդի նախագահ Ջահան Պոլլիեւը:
Այս օրերին այստեղ անցնում են վարպետության դասեր ԱՊՀ երկրների պատանի նկարիչների համար, որոնց մասնակցում են կերպարվեստի դպրոցների ու քոլեջների շուրջ 20 սաներ ԱՊՀ 10 երկրներից` Ադրբեջանից, Հայաստանից, Բելառուսից, Ղրղզստանից, Ղազախստանից, Մոլդովայից, ՌԴ-ից, Տաջիկստանից, Ուզբեկստանից, Ուկրաինայից:
Պատանի տաղանդների հետ պարապում են ժամանակակից կերպարավեստի հայտնի վարպետներ` ՌԴ ժողովրդական նկարիչ Վ.Նեստերենկոն, Բելառուսի արվեստների գեղարվեստական ակադեմիայի գիտական գծով պրոռեկտոր Մ.Բորոզնան, Ստրոգանովի անվան արդյունաբերական-արտադրական համալսարանի ռեկտոր Ստասյուկը, ՏԴ նկարիչների միության անդամ ու Միջազգային գեղարվեստական հիմնադրամի անդամ Ա.Ռոդիոնովը, Բելառուսի ժողովրդական նկարիչ, կավագործ Վ.Կովալչուկը:

5 Август 2009 - 11:40 AMT
Сегодня, 5 августа, в день 165-летия со дня рождения Ивана Репина, в Музее-усадьбе «Здравнево» состоится церемония передачи музею копий произведений выдающегося художника – «Лунная ночь» и «Белорус». Как сообщил PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества Александр Калугин, они будут размещены в залах музея вместе с цифровыми копиями других работ художника, которые ранее, на YIII Международном фестивале «Славянский базар», передали в дар Музею-усадьбе глава администрации Президента РФ Сергей Нарышкин и Председатель Совета по гуманитарному сотрудничеству государств-участников СНГ Джахан Поллыева.
В эти дни под эгидой Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества здесь проходят мастер-классы для юных художников стран СНГ, участниками которых стали 20 учащихся художественных школ и колледжей из 10 стран СНГ – Азербайджана, Армении, Беларуси, Кыргызстана, Казахстана, Молдовы, России, Таджикистана, Узбекистана, Украины.
С юными талантами занимаются выдающиеся мастера современного изобразительного искусства: народный художник России В. Нестеренко, проректор по научной работе Белорусской художественной академии искусств М. Борозна, ректор государственного производственно-промышленного университета им. С.Строганова А. Стасюк, член Союза художников России и Международного художественного фонда А. Родионов, народный художник Беларуси, керамист В. Ковальчук.
В церемонии вручения картин музею принимают участие представители Академий художеств Азербайджана, Беларуси, Кыргызстана, России и Украины.