5 Օգոստոս 2009 - 12:14 AMT
ANALITIKA.at.ua ՏՎԿ-ը Ուկրաինայում հայկական սփյուռքի ԶԼՄ եւ ազգային ԶԼՄ-ների առաջատարն է: Ուկրաինայի Հայ երիտասարդության միության ղեկավար Արտյոմ Կարաջյանը հանձնել է գլխավոր մրցանակը` ANALITIKA.at.ua ՏՎԿ խմբագրության նոուտբուկը: Նրա խոսքով, այսօր շատերն են փորձում գուշակել ANALITIKA.at.ua ՏՎԿ ֆենոմենը: «Իրականում ամեն ինչ շատ պարզ է, չնայած, որ ոլեկտիվն աշխատում է առանց ֆինանսավորման, դա պրոֆեսիոնալներին չի խանգարում արտահայտել իրենց սերը պատմական հայրենիքի եւ իրենց ժողովրդի հանդեպ: Հենց անձնվեր մոտեցումը թույլ տվեց ANALITIKA.at.ua ՏՎԿ-ին դառնալ Ուկրաինայում հայկական սփյուռքի ԶԼՄ եւ ազգային ԶԼՄ-ների առաջատարը: Մենք հուսով ենք, որ Analitika.at.ua-ի աշատանքը կգնահատվի նաեւ այլ գերատեսչությունների կողմից»,- ընդգծել է Կարաջյանը:
Ուկրաինայի հայկական սփյուռքի մշակութային եւ հասարակական կյանքը լուսաբանող հայկական ԶԼՄ մրցույթը հայտարարվել էր Ուկրաինայի Հայ երիտասարդության միության կողմից «Ծիածան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ (նախագահ` Էդուարդ Խաչատրյան)
Պարգեւատրումից հետո Ուկրաինայի Հայ երիտասարդության միության ղեկավար Արտյոմ Կարաջյանի եւ Կիեւի հայկական համայնքի նախագահ Տիգրան Կարագյոզյանի նախաձեռնությամբ կայացավ Ուկրաինայի հայկական ԶԼՄ առաջին համաժողովը: Համաժողովին ներկա էին «Հայկական լրաբեր» թերթի գլխավոր խմբագիր Մեդեա Աթյանը, «Արագած» թերթի գլխավոր խմբագիր Ժենյա Ծերունյանը, «Կանչ» թերթի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Մատիրոսյանը եւ ANALITIKA.at.ua ինտերնետ-հրատարակության համակարգող Մարատ Հակոբյանը:

ANALITIKA.at.ua стал лидером среди СМИ армянской диаспоры и национальных СМИ в Украине. Глава Союза армянской молодежи Украины Артем Караджян вручил главный приз – ноутбук редакции ИАЦ ANALITIKA.at.ua. По его словам, сегодня многие пытаются разгадать феномен ИАЦ ANALITIKA.at.ua. «На самом деле все очень просто, несмотря на то, что коллектив работает без финансирования, это не мешает профессионалам проявлять свою любовь к исторической родине и к своему народу. Именно самозабвенный подход позволил ANALITIKA.at.ua стать лидером среди СМИ армянской диаспоры и национальных СМИ в Украине. Мы надеемся, что работа Analitika.at.ua будет оценена и другими ведомствами», – подчеркнул Караджян.
Конкурс среди армянских СМИ Украины, освещающих культурную и общественную жизнь армянской диаспоры Украины был объявлен Союзом армянской молодежи Украины при содействии благотворительного фонда «Циацан» (президент Эдуард Хачатрян).
После награждения по инициативе главы Союза армянской молодежи Украины Артема Караджяна и председателя Киевской армянской общины Тиграна Карагезяна состоялась первая конференция армянских СМИ Украины. На конференции присутствовали главный редактор газеты «Армянский вестник» Медея Атян, главный редактор газеты «Арагац» Женя Церунян, зам.главного редактора газеты «Канч» Мартиросян и координатор интернет издания ANALITIKA.at.ua Марат Акопян.