10 Օգոստոս 2009 - 11:27 AMT
Պետերբուրգյան կարճ մետրաժի բացօթյա Open Cinema կինոփառատոնն այս տարի նվիրված է Սերգեյ Փարաջանովին: Կինոֆորումին հատկացվել է միանգամից երկու հրապարակ` Կինոյի տունը եւ Պետրոպավլովյան ամրոցը: Վերջինում տեղադրվել է երեւանից բերված ունիկալ ցուցահանդեսը:
Պետրոպավլովյան ամրոցի Ինժեներային տան դահլիճները դժվարությամբ տեղավորեցին «Սերգեյ Փարաջանովի աշխարհը» ցուցահանդեսի բացմանը ժամանած բոլոր հյուրերին: Միջոցառմանը ներկա էին արվեստի գործիչներ, նորաձեւ վերնիսաժների այցելուներ, Պետերբուրգի հայկական համայնքը:
Փարաջանովի կոլլաժները հաճախ մեծ նկարիչների կտավների վերատպությունն են` զարդարված փետուրներով, խեցիներով, անգամ ժամացույցի մեխանիզմներով:
Ցավոք, կոլլաժների օրիգինալները չհաջողվեց բերել Հայաստանից: Թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանն ասում է, որ ստիպված եղան սահմանափակվել կոլլաժների լուսանկարներով եւ ինքնին ռեժիսորի դիմանկարներով, գրում է vesti.ru-ն:

Петербургский кинофестиваль короткого метра под открытым небом Open Cinema в этом году посвящен Сергею Параджанову. Кинофоруму отданы сразу две площадки — Дом кино и Петропавловская крепость. В последней разместилась уникальная выставка из музея в Ереване.
Залы Инженерного дома Петропавловской крепости с трудом вместили всех, пришедших на открытие выставки «Мир Сергея Параджанова». На мероприятие присутствовали деятели искусства, посетители модных вернисажей, армянская диаспора Петербурга.
Коллажи Параджанова — часто репродукции картин великих художников, украшенные перьями, раковинами, даже часовыми механизмами.
К сожалению, оригиналы коллажей из Армении привезти не удалось. Директор музея Завен Саркисян говорит, пришлось ограничиться фотографиями коллажей и портретами самого режиссера, пишет vesti.ru