Երեւանի «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնն այս տարի Ախալքալաքում երկրորդ անգամ է փառատոնային ֆիլմերի ցուցադրություն կազմակերպում:
Այս անգամ ցուցադրությանը միացել են Թբիլիսիի միջազգային կինոփառատոնը եւ Կինեմատոգրաֆիայի ազգային կենտրոնը:
Օգոստոսի 13-15 Ախալաքալաքի Մշակույթի կենտրոնում կկայանա «Անիվներով ոսկե ծիրան» խորագրով կինոփառատոնը:
Օգոստոսի 14-ին կցուցադրվեն երկու վրացական ֆիլմեր` Գեորգի Օվաշվիլու «Այն ափը», որն այլ մրցանակների հետ միասին ստացավ Երեւանի կինոփառատոնի գլխավոր մրցանակը, եւ Զուրաբ Ինաշվիլու փաստագրական ֆիլմը:
Փառատոնի ծրագրում կա եւս երկու ֆիլմ` Հարություն Խաչատրյանի «Սահմանը» եւ Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը»:

10 Август 2009 - 14:41 AMT
Ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в этом году во второй раз устраивает показ фестивальных фильмов в Ахалкалаки.
На этот раз к показу присоединились Тбилисский международный кинофестиваль и Национальный центр кинематографии.
13-15 августа в Ахалкалаки в Центре культуры пройдет фестиваль под названием «Золотой абрикос на колесах».
14 августа будут показаны два грузинских фильма – «Тот берег» Георгия Овашвили, который наряду с другими призами и получил и главный приз Ереванского кинофестиваля, и документальный фильм Зураба Инашвили.
В программе фестиваля еще два фильма – «Граница» Арутюна Хачатряна и «Цвет граната» Сергея Параджанова.