11 Օգոստոս 2009 - 13:13 AMT
Վրաստանի հայկական սփյուռքը մեծ խնդիրներ ունի: Այսօր Ծաղկաձորում ամենամյա Համահայկական յոթերորդ պատանեկան համաժողովի բացման արարողությանը նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Հայաստանի սփյուռքի նախարարի տեղակալ Ստեփան Պետրոսյանը` պատասխանելով Վրաստանի հայկական սփյուռքի ներկայացուցչի հարցին:
Սփյուռքի փոխնախարարը նշել է, որ առաջին հերթին խնդիրը կայանում է նրանում, որ Վրաստանի հայկական համայնքի համար հայերենի ուսուցումը գրեթե անհնար է դարձել այն պատճառով, որ այժմ Վրաստանը Հայաստանին թույլ չի տալիս գրքեր ուղարկել իր երկիր, որպեսզի Վրաստանում բնակվող հայերը կարողանան ուսանել մայրենի լեզվով: Այդ առիթով փոխնախարարը նաեւ ավելացրել է, որ Վրաստանի հայ երիտասարդությունը, չունենալով հայկական դպրոց հաճախելու հնարավորություն, ստիպված է սովորել ռուսական դպրոցներում, որտեղ կան հայկական դասարաններ:
Ստեփան Պետրոսյանը հաղորդել է, որ ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկում ստեղծված իրադրությունը բարելավելու ուղղությամբ, մասնավորապես, նախարարությունը որակավորման բարձրացման համար Հայաստան է հրավիրել Թբիլիսիի հայոց լեզվի մի շարք ուսուցիչների:

11 Август 2009 - 13:13 AMT
У армянской диаспоры в Грузии большие проблемы. С таким заявлением выступил сегодня заместитель министра диаспоры Армении Степан Петросян, отвечая на вопрос представителя армянской диаспоры из Грузии, на церемонии открытия седьмой ежегодной Всеармянской юношеской конференции в армянском курортном городе Цахкадзор.
Заместитель министра диаспоры отметил, что в первую очередь проблема заключается в том, что армянской диаспоре в Грузии обучение армянскому языку стал практически невозможным из-за того, что сейчас Грузия не позволяет Армении посылать в свою страну учебники для обучения армян живущих в Грузии на родном языке. В связи с этим, заместитель министра также добавил, что армянская молодежь Грузии, не имея возможности посещать армянские школы, вынуждена учиться в русских, где есть армянские классы.
Степан Петросян сообщил, что Министерство диаспоры РА предпринимает шаги по улучшению сложившейся ситуации, в частности, министерством были приглашены для повышения квалификации в Армении учителя армянского языка из Тбилиси.