13 Օգոստոս 2009 - 08:29 AMT
Թուրքիայի իշխանությունները փորձում են խանգարել երգիչ Արամ Տիգրանի Դիարբեքիրում հուղարկավորվելու կամքը կատարելուն
Օգոստոսի 8-ին, Աթենքում իր մահկանացուն է կնքել երգիչ-երգահան Արամ Տիգրանը (Մելիքյան): Ծնված լինելով (1934թ.) Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Կամիշլի քրդաբնակ շրջանում, ապա գրեթե երկու տասնամյակ (1966-1995թթ.) ապրելով Հայաստանում, նա իր մեջ խտացրել էր հայկական, արաբական, քրդական եւ թուրքական երաժշտական մշակույթների որոշակի շերտերը: Արամ Տիգրանը, թերեւս, քրդական երաժշտության ամենահայտնի կատարողն էր:
Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հաղորդեց Modus Vivendi կենտրոնի ղեկավար Արա Պապյանը, Արամ Տիգրանըմահվանից առաջ ցանկություն էր հայտնելհուղարկավորվելու իր նախնիների քաղաք Դիարբեքիրի հայոց գերեզմանատանը: Հարազատներն, ըստ կարգի, դիմել էին Թուրքիայի արտգործնախարարությանը` համապատասխան արտոնություն ստանալու համար: Տարբեր երկրներում թույլտվություն ստանալու կարգը տարբեր է, սակայն առաջնայինը ոստիկանական եւ բժշկական թղթերն են, ապա նաեւ համապատասխան վճարումները:Թուրքիայի պարագայում պարզվեց, որ օտարահպատակին Թուրքիայում հուղարկավորելու համար անհրաժեշտ է կառավարության որոշում: Ըստ էության, սա կարգ է, որի նպատակն է կանխելու արտաքսված միլիոնավոր հայերի, հույների, ասորիների ժառանգներից ոմանց վերադարձն իրենց հայրենիք` մինչեւիսկ նրանց մահվանից հետո:
Օգոստոսի 12-ին Թուրքիայի ներքին գործերի նախարար Բեշիր Աթալայը հայտարարել է, որ մերժվել է Արամ Տիգրանի հարազատների երաժշտին Դիարբեքիրում հուղարկավորելու հայցադիմումը:

8-го августа в Афинах скончался известный исполнитель курдской музыки Арам Тигран (Меликян). Родившийся в 1934 году в курдонаселенном районе Камишли в Турции и после проживший более 20 лет в Армении (196601995), Арам Тигран объединил в своем творчестве черты армянской, арабской, курдской и турецкой музыкальной культуры.
Как сообщил PanARMENIAN.Net руководитель Центра Modus Vivendi Ара Папян, до кончины Арам Тигран изъявил волю быть похороненным на армянском кладбище в городе своих предков – Диарбекире в Турции. Родственники Арама Тиграна обратились в МИД Турции для получения разрешения. В различных странах при получении подобного разрешения, несмотря на некоторые различия, основным является разрешение полиции и врачей, а также внесение соответствующего взноса. Выяснилось, что в Турции для получения разрешения на захоронение иностранного подданного необходимо решение правительства. По сути, целью подобного порядка является недопущение возвращения на историческую родину, пусть даже после смерти, потомков миллионов депортированных армян, греков, ассирийцев.
12-го августа министр внутренних дел Турции Бешир Аталай сообщил, что в просьбе родных Арама Тиграна похоронить музыканта в Диарбекире отказано.