13 Օգոստոս 2009 - 13:56 AMT
Հայաստանի Գյումրի քաղաքում ծրագրվում է քանդակագործ եւ նկարիչ Էմիլ Գազազի տուն-թանգարան կառուցել: Այդ մասին հայտնի է դարձել օգոստոսի 13-ին Երեւանում նախատեսվող նկարչի ցուցահանդեսին նվիրված մամլո ասուլիսի ժամանակ:
Էմիլ Գազազի տիկնոջ` Մանէ Այրյանի խոսքերով, որն ԱՄՆ-ից Հայաստան էր ժամանել նկարչի ցուցահանդեսի անցկացման նպատակով, վերջին անգամ Էմիլ Գազազն իր հայրենիքում` Գյումրիում եղել էր 1986 թվականին: Դրանից հետո, նրա խոսքերով, նկարիչը վախենում է այնտեղ վերադառնալ եւ տեսնել 1988 թվականի երկրաշարժից հետո փոխված հարազատ քաղաքը:
Էմիլ Գազազը (Մանվել Գազազյան) ծնվել է 1953 թվականին Գյումրիում, կոշկակարի ընտանիքում: Նկարչի կնոջ կարծիքով, արվեստի նկատմամբ սերն ապագա նկարչի մեջ դաստիարակել է մայրը, ով վաղ մանկությունից Մանվելին հաղորդակից էր դարձնում արվեստի աշխարհին:

В армянском городе Гюмри планируется построить дом-музей скульптора и художника Эмиля Газаза. Об этом стало известно сегодня, 13 августа, на прошедшей пресс-конференции по поводу предстоящей выставки художника в Ереване.
По словам супруги Эмиля Газаза Манэ Айрян, которая приехала в Армению из США для проведения выставки художника, в последний раз Эмиль Газаз был на своей родине, в Гюмри в 1986 году. После чего, по ее словам, он боится вернуться туда и увидеть изменившийся после землетрясения 1988 года родной город.
Эмиль Газаз (Манвел Газазян) родился в 1953 году в Гюмри, в семье сапожника. По мнению жены художника, любовь к искусству будущему художнику воспитала мать, которая с раннего детства приобщала Манвела к миру искусства.