«Ըստ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարավորման ործընթացի ընկալման թուրքական հասարակությունը բաժանվում է 3 մասի` ազայնականներ, ովքեր բացասապես են վերաբերվում սահմանի բացմանը, չեզոքներ եւ լիբերալներ, ովքեր դրական են վերաբերվում այդ ործընթացին»,- այսօր Երեւանում կայացած «Հայ-թուրքական հարաբերությունները` անցյալն ու ապաան» սեմինարի ժամանակ հայտնել է «Նորավանք» իտահետազոտական կենտրոնի փորձաետ, թուրքաետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
Նրա խոսքով, թուրքական աղափարախոսությունը սկսվում է դպրոցականի երդումից: Թուրքական Հանրապետության հիմնադիր Քեմալ Աթաթյուրքի կարախոսը` «Ես հպարտ եմ, որ ես թուրք եմ», արդեն կրոնական եւ ազային անհանդուրժողականություն է նշանակում»,- ընդծել է Մելքոնյանը: Նա նաեւ նշել է, որ այսօրվա թուրքական հասարակության մեջ ազայնականները մեծամասնություն են կազմում:
Մելքոնյանը օրինակ է բերել թուրք շովինիստների ելույթները, որոնք աղմուկ էին բարձրացրել Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի հավաքականների հանդիպումը Թուրքիայի նախաահ Աբդուլլահ Գյուլի հայրենիքում` Կայսերիում` Աթաթյուրքի անվան մարզադաշտում, անցկացնելու առաջարկի առիթով: «Միանամից բողոքի ցույցեր կազմակերպվեցին, եւ իրենց քաղաքում հայեր չտեսնելու ցանկության մասին հանրարի տակ մի քանի օրում ստորարեցի 250 հազար թուրքեր»,- մատնանշել է հայ փորձաետը:
Սերբիայի նախաահ Բորիս Տադիչի հետ համատեղ մամլո ասուլիսին Երեւանում ՀՀ նախաահ Սերժ Սարսյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի ազային հավաքականների պատասխան հանդիպումը դիտելու համար Թուրքիա կմեկնի միայն եթե հայ-թուրքական սահմանը բացվի կամ էլ կողմերը Հայաստանի ապաշրջափակման նախաշեմին լինեն:
ԱԱ 2010 նախընտրական փուլի շրջանակներում Հայաստանի եւ Թուրքիայի ֆուտբոլի ազային հավաքականների պատասխան հանդիպումը կկայանա հոկտեմբերի 14-ին Բուրսայում` Աթաթյուրքի անվան մարզադաշտում:

13 Август 2009 - 15:41 AMT
«По восприятию процесса нормализации армяно-турецких отношений, турецкое общество делится на 3 части: националисты, которые отрицательно относятся к открытию границы, нейтральные и либералы, которые положительно относятся к данному процессу», – заявил на состоявшемся в Ереване семинаре “Армяно-турецкие отношения: прошлое и будущее” эксперт научно-исследовательского центра “Нораванк”, тюрколог Рубен Мелконян.
По его словам, турецкая идеология начинается еще со школы клятвой ученика. Лозунг основателя Турецкой Республики Кемаля Ататюрка «Я горжусь тем, что я турок» уже означает религиозную и национальную нетерпимость,- подчеркнул Мелконян. Он также отметил, что в сегодняшнем турецком обществе националисты составляют большинство.
Мелконян привел в пример выступления турецких шовинистов, поднявших шум в связи с предложением провести футбольный матч между Арменией и Турцией на родине президента Турции Гюля в Кайсери на строящемся стадионе имени Ататюрка. «Сразу же были организованы акции протеста, и под петицией о нежелании видеть армян в своем городе за несколько дней подписались 250 тысяч турок», – указал армянский эксперт.
Президент РА Серж Саргсян во время совместной с президентом Сербии Борисом Тадичем пресс-конференции в Ереване заявил, что поедет в Турцию на ответный матч между национальными сборными Армении и Турции только в том случае, если армяно-турецкая граница будет открыта или же стороны будут в преддверии деблокирования Армении.
Ответная игра между национальными футбольными командами Турции и Армении в рамках отборочного тура ЧМ 2010 пройдет 14 октября этого года на стадионе имени Ататюрка в Бурсе.