«S.O.S Թեղուտ» երիտասարդական կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանը սույն թվականի օգոստոսի 15-ին հրավիրվել է ՀՀ ոստիկանության ՔԳ վարչության Էրեբունու քննչական բաժին` ցուցմունք տալու զրպարտության մեղադրանքով (ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդված, մաս առաջին): Եթե ավելի վաղ Մարիամ Սուխուդյանը հետախուզական բաժին էր հրավիրվում որպես վկա, ապա 2009թ. օգոստոսի 13-ին նա ծանուցագիր ստացավ, որտեղ նշված է, որ նրան քննչական բաժին են կանչում որպես մեղադրյալ:
«Տեսանյութը, որի պատճառով ինձ զրպարտության մեղադրանք են ներկայացրել, նկարահանվել է մանկատան երեխաների վկայությունների հիման վրա, որոնք պատմում են մանկավարժի գործողությունների մասին,- PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Մարիամ Սուխուդյանը:- Ես վստահ եմ, որ նման անհեթեթ մեղադրանքի պատճառը կոծկված է շրջակա միջավայրի, մասնավորապես` Թեղուտի անտառի պաշտպանությանն իմ ակտիվ մասնակցության մեջ»:
2008թ. նոյեմբերի 13-ին, Հանրային հեռուստատեսությունը հաղորդում պատրաստեց, որտեղ Նուբարաշենի թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի սանուհիներից մեկը պատմում էր ուսուցչի կողմից կատարված սեռական բնույթի ոտնձգությունների մասին: Հեռուստահաղորդման մեջ օգտագործվել էին տեսանյութեր, որոնք տրամադրվել էին S.O.S. Թեղուտի ակտիվիստների կողմից, ովքեր նաեւ զբաղվում են հասարակության խոցելի շերտերի իրավունքների պաշտպանությամբ: Հեռուստահաղորդման հիման վրա ՀՀ ոստիկանության ՔԳ վարչության Էրեբունու քննչական բաժինը հետաքննություն անցկացրեց, որի արդյունքում 2009թ. փետրվարի 11-ին հարուցվեց N12105809 քրեական գործը` բայց ոչ թե սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքով, այլ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի առաջին մասով` զրպարտության մեղադրանքով: 2009թ. մայիսին Մարիամ Սուխուդյանը եւ «S.O.S Թեղուտ»-ի մյուս ակտիվիստները հրավիրվեցին ՀՀ ոստիկանության ՔԳ վարչության Էրեբունու քննչական բաժին` որպես տվյալ գործով վկաներ:
«ԷկոԼուր»-ը կոչ է անում լայն հասարակայնությանը, այդ թվում պետական կառույցներին, հատուկ ուշադրություն ցուցաբերել այս գործի նկատմամբ եւ հիշեցնում է, որ ՀՀ Նախագահի կողմից հայտարարված հասարակության ժողովրդավարացման գործընթացը ենթադրում է հասարակության մասնակցությունը երկրի ղեկավարմանը, որի ձեւերից մեկն էլ ահազանգ հնչեցնելն է: Այդ մասին ասվում է «Էկոլուր» հասարակական կազմակերպության տարածած մամլո հաղորդագրության մեջ:

14 Август 2009 - 14:30 AMT
Активист молодежного зеленого движения S.O.S Техут Мариам Сухудян вызвана 15 августа в следственный отдел Эребуни Управления по уголовным делам Полиции РА для дачи показаний по обвинению в клевете (статья 135, часть 1-я УК РА). Если ранее Мариам Сухудян вызывалась в следственный отдел в качестве свидетеля, то 13 августа 2009 г. ей была вручена повестка, в которой указано, что она вызывается на допрос уже в качестве обвиняемой.
«Видеоматериал, из-за которого мне предъявили обвинение в клевете, снят по показаниям детей приюта, рассказывающих о действиях педагога, – в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщила Мариам Сухудян, – Я уверена, что причина столь нелепого обвинения таится в моем активном участии в защите окружающей среды, в частности, в спасении Техутского леса».
13 ноября 2008 г. Армянское общественное телевидение подготовил передачу, где одна из воспитанниц Нубарашенской школы-интерната № 11 рассказала о домогательствах сексуального характера со стороны педагога. В телепередаче были использованы видеокадры, предоставленные активистами «S.O.S Техут», которые занимаются также и защитой прав уязвимых слоев населения. На основании телепередачи следственный отдел Эребуни Управления по уголовным делам Полиции РА провел расследование, в результате которого 11 февраля 2009 г. было возбуждено уголовное дело, но не по обвинению в сексуальных домогательствах преподавателя, а по статье 135 части первой УК РА – обвинение в клевете. До этого Мариам Сухудян и другие волонтеры зеленого движения, были вызваны по данному делу в мае 2009 г. в качестве свидетелей.
“ЭкоЛур” призывает широкую общественность в том числе, и государственные структуры, с особым вниманием отнестись к данному делу, и напоминает, что процесс демократизации общества, заявленный президентом нашей страны, предполагает общественное участие в управлении страной, одной из форм проявления которой являются сигналы тревоги. Об этом сказано в пресс-релизе распространенном общественной организацией «Эколур».