18 Օգոստոս 2009 - 12:49 AMT
ՀՀ ոստիկանության ՔԳ վարչության Էրեբունու քննչական բաժինը երկու օրվա ընթացքում փոխել է S.O.S Թեղուտ երիտասարդական կանաչ շարժման ակտիվիստ Մարիամ Սուխուդյանի դեմ մեղադրանքի հոդվածը: Օգոստոսի 13-ին Մարիամ Սուխուդյանը ծանուցագիր ստացավ՝ որպես մեղադրյալ օգոստոսի 15-ին ցուցմունք տալու հրավերով: Ծանուցագրում նշված մեղադրանքի հոդվածը ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 135 հոդվածի մաս առաջինն էր՝ զրպարտություն: Սակայն օգոստոսի 15-ին նրան հայտնեցին, որ նա մեղադրվում մեկ այլ հոդվածով՝ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 333 հոդվածի մաս 2-ի 3-րդ կետով՝ սուտ մատնություն, որը կատարվել է շահադիտական դրդումներով, պատժվում է ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը 5 տարի ժամկետով:
Նոր մեղադրանքը նշված է օգոստոսի 15-ի ծանուցագրում, ըստ որի՝ Մարիամ Սուխուդյանը հարցաքննման է հրավիրվում օգոստոսի 19-ին:
Գործը հարուցվել է Հանրային հեռուստաընկերության «Հայլուր» լրատվական հաղորդման 2008թ. նոյեմբերի 13-ի թողարկման հիման վրա, որտեղ Նուբարաշենի թիվ 11 գիշերօթիկ դպրոցի սանուհիներից մեկը պատմում էր ուսուցչի կողմից սեռական ոտնձգությունների մասին, հաղորդում է «Էկոլուր» բնապահպանական հասարակական կազմակերպության մամլո հաղորդագրությունը: Ինքը` Մարիամ Սուխուդյանը, գտնում է, որ իրեն հետապնդում են Թեղուտի անտառը փրկելու համար «SOS-Թեղուտ» ակցիային մասնակցելու համար:

Следственный отдел Эребуни управления по уголовным делам Полиции РА изменил за два дня статью обвинения в отношении активиста молодежного зеленого движения Мариам Сухудян. 13 августа Мариам Сухудян получила повестку с вызовом на допрос 15 августа в качестве обвиняемой. В повестке была указана статья обвинения 135 часть 1-ая УК РА – клевета. Однако, 15 августа, ей было объявлено, что она обвиняется по другой статье. 333 часть 2-я, пункт 3-й УК РА – ложный донос, отягощенный побуждением к наживе. Отметим, что данное обвинение предполагает более тяжелое наказание, чем ранее предъявленное – срок заключения до 5 лет.
Новое обвинение фигурирует в повестке от 15 августа, где Мариам Сухудян приглашается на допрос 19 августа.
Уголовное дело возбуждено по следам телепередачи «Айлур» Общественного телевидения Армении 13 ноября 2008 г., где одна из воспитанниц Нубарашенской школы-интерната номер 11 рассказывает о сексуальных притязаниях со стороны учителя,- сообщается в пресс-релизе экологической общественной организации “Эколур”. Сама Мариам Сухудян считает, что ее преследуют за участие в акции «SOS-Техут» по спасению Техутского леса.